Bilanț de weekend în Sibiu: ordine de protecție, permise reținute și amenzi de 280.000 de lei

Acasa >

Articol

Weekend-ul care a trecut a fost unul cu petreceri de 8 Martie, vreme bună, dar și multe infracțiuni. Polițiștii sibieni nu au avut multă liniște, fiind nevoiți să îi strunească pe cei ce au întrecut măsura.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Astfel, polițiștii sibieni au desfășurat 25 de acțiuni, au intervenit la 196 de evenimente, dintre care 144 sesizate prin apel 112. Au fost constatate 38 de infracțiuni și au fost aplicate 630 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 280.000 de lei. Totodată, s-au emis 3 ordine de protecție provizorie, în cazuri de violență domestică.

De asemenea, în cele trei zile, polițiștii au constatat 11 infracțiuni la regimul circulației, au reținut 35 de permise de conducere, au retras 46 de certificate de înmatriculare și au aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale în valoare de 210.000 de lei.

Chefurile de 8 Martie s-au lăsat cu permise reținute

„La data de 8 martie, în jurul orei 03.20, în comuna Șelimbăr, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Pictor Nicolae Brana de către un localnic în vârstă de 51 de ani.

Testarea alcoolscopică a conducătorului auto a indicat o valoare de 0,69 mg/l alcool pur în aerul expirat, bărbatul fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

În cauză, la nivelul Secției 1 de Poliție Rurală Șelimbăr, se continuă cercetările în vederea stabilirii situației de fapt pentru aplicarea măsurilor legale în consecință.

La data de 9 martie, în jurul orei 20.45, în municipiul Sibiu, în timp ce conducea un autoturism pe strada Oștirii, un sibian în vârstă de 52 de ani a virat la dreapta pe strada Rahovei și a intrat în coliziune cu un autoturism condus regulamentar de către un bărbat, în vârstă de 27 de ani, din județul Alba.  Evenimentul s-a soldat cu pagube materiale.

Testarea alcoolscopică a conducătorului auto de 52 de ani a indicat o valoare de 0,98 mg/l alcool pur în aerul expirat, sibianul fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

Testarea alcoolscopică a celuilalt conducător auto implicat a indicat un rezultat negativ.

În cauză, la nivelul Biroului Rutier Sibiu se continuă cercetările în vederea stabilirii situației de fapt pentru aplicarea măsurilor legale în consecință”, au transmis reprezentanții IPJ Sibiu.

(I.D.)

 

 

 

 

 

 

10 martie 2025 la 10:58

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor b.o.n.
acum 1 oră
Polițiștii caută o tânără de 19 ani, din Ighișul Nou, dispărută de la domiciliu
Polițiștii sibieni au fost sesizați, miercuri după-amiază, de către o femeie cu privire la faptul că în jurul...
Actualitate
1 min de citit
Autor Mihai POP
acum 3 ore
Săptămâna viitoare încep lucrările la segmentul Mârșa – Arpaș al autostrăzii Boița – Făgăraș. Este cel mai scump lot de lucrări
Cu o valoare de 1,54 miliarde de lei, fără TVA, segmentul de autostradă dintre Mârșa și Apoldu de...
Eveniment
4 min de citit
acum 3 ore
Marea Lojă Națională din România aniversează 145 de ani de la „Aprinderea Luminilor”
În zilele de 9 și10 mai, Bucureștiul devine gazda unui eveniment aniversar de amploare, la care vor participa...
Eveniment
3 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 4 ore
Prima ediție din acest an a târgului destinat exclusiv produselor de artizanat, în perioada 17-18 mai. Albul pune stăpânire pe Piața Huet
Primăria Municipiului Sibiu reia evenimentul Artizan Huet, dedicat exclusiv produselor de artizanat. Prima ediție din acest an se...
Actualitate
2 min de citit