Cu ocazia aniversării a 50 de ani de la inaugurarea drumului alpin Transfăgărășan, Consiliul Județean Sibiu, alături de o parte dintre instituțiile din subordine, organizează pentru publicul larg mai multe acțiuni în cursul zilei de vineri, 20 septembrie 2024, în cadrul proiectului ”Transfăgărășan 50”, inițiat de Asociația Județeană de Turism Sibiu (AJTS) și de echipa Anii Drumeției.
Evenimentele urmăresc să promoveze valorile istorice, culturale și turistice ale acestui drum, ca destinație de top, și, totodată, să aducă împreună comunitățile locale, turiștii și generațiile tinere în cadrul unor experiențe de neuitat.
Activitățile se vor desfășura după următorul program:
Pe data de 20 septembrie se împlinesc 50 de ani de la inaugurarea Transfăgărășanului. Drumul are o lungime de 151 de km, din care 91 km, cei mai dificili, au fost executați de Armată, în 4 ani și jumătate, și este situat la altitudinea maximă de 2.040 metri, fiind considerat unul dintre cele mai frumoase drumuri montane din lume.
Sursa foto: Facebook CJ Sibiu
Cosmin Pal
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
b.o.n.
Teodora NAN
Ovidiu BOICA