Sfânta Lumină a ajuns la Sibiu şi a fost oferită, la Aeroportul Internaţional, mitropolitului Ardealului IPS Laurenţiu, care a împărţit mai apoi Sfânta Lumină delegaţiilor din eparhiile Mitropoliei Ardealului, protopopilor, preoţilor şi credincioşilor prezenţi, a transmis Mitropolia Ardealului.
De la aeroport, Sfânta Lumină a fost adusă la Catedrala Mitropolitană, unde va fi împărţită credincioşilor, la miezul nopţii. IPS Laurenţiu a oficiat o slujbă de mulţumire în Catedrala mitropolitană, apoi a împărţit Sfânta Lumină preoţilor din Sibiu şi împrejurimi pentru a-l oferi credincioşilor din parohii.
Sfânta Lumină de la Ierusalim a ajuns în România în jurul orei 18:30, adusă cu o cursă aeriană specială, pe Aeroportul Otopeni. De acolo, ea a fost dată tuturor eparhiilor din România și din Moldova, transmite basilica.ro
Sfânta Lumină a coborât la Mormântul Domnului din Ierusalim la ora 14:13 şi luată pentru români de către reprezentantul Patriarhiei Române la Locurile Sfinte, arhimandritul Teofil Anăstăsoaie, care s-a deplasat direct la Aeroportul "Ben Gurion" din Tel Aviv pentru a o aduce la Bucureşti.
Tradiția aducerii Luminii Sfinte din Ierusalim datează în România de 15 ani şi a fost inițiată de către PF. Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
b.o.n.
Teodora NAN
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ