PNL
O elevă din Sibiu, campioană naţională la şah
Ana Maria MĂTUŞOIU
1471 vizualizari
O elevă de la Colegiul Naţional „Octavian Goga” este campioană naţională la şah. Eleva a obţinut premiul la etapa finală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, organizată la Sfântu Gheorghe, în perioada 14 - 16 mai.

Elevii sibieni au participat la etapa finală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, la disciplina şah liceu, fete şi băieţi. Delegaţia sibiană condusă de profesorul Dănuţ Petru a reuşit să obţină două premii, printre care unul fruntaş. Andreea Cosman a devenit campioană naţională de şah la fete, după ce a obţinut locul I, iar  Constantin Dalidis s-a clasat pe locul al XIII-lea. Ambii sunt elevi ai Colegiului Naţional „Octavian Goga” din Sibiu.

Premiul III la Concursul Naţional de Istorie

În perioada 15-18 mai, un alt elev sibian a obţinut premiul III la Concursul Naţional de Istorie şi Societate în dimensiune virtuală. Este vorba de Dan Iancu, elev în clasa a XI-a la Colegiul Naţional „Gh. Lazăr” din Sibiu, care a participat la competiţie cu o lucrare despre „Biserici fortificate din judeţul Sibiu”.