PNL
CSU Atlassib - Gaz Metan: 40 de minute pentru prima grupă valorică
1690 vizualizari
În cazul în care vor câştiga, sâmbătă seară, derbiul judeţean, CSU Atlassib îşi va asigura prezenţa în primele 6 echipe. Antrenorul "studenţilor" noştri, Dan Fleşeriu, crede că jucătorii săi nu vor avea deloc un meci uşor, chiar dacă întâlnesc "lanterna" Campionatului Naţional.

La o primă privire aruncată asupra clasamentului, baschetbaliştii sibieni ar trebui să aibă un meci uşor, sâmbătă seara, pe teren propriu, cu echipa de pe ultimul loc, Gaz Metan. În realitate, lucrurile nu stau deloc aşa. Pe de o parte, sibienii sunt la 40 de minute de o calificare ne nimeni scontată în debutul sezonului, în prima grupă valorică. Un succes cu Gaz Metan le-ar asigura "galben-albaştrilor" un loc în primele 6, indiferent de rezultatele din celelalte două jocuri, câte mai au de disputat în sezonul regular, cu Dinamo şi Oradea. Tocmai de aceea, dată fiind importanţa jocului, n-ar fi exclus ca presiunea să apese încă o dată pe umerii "studenţilor" noştri. Pe de altă parte, echipa din Mediaş e în criză de puncte şi se agaţă de fiecare meci, în speranţa evitării retrogradării. În plus, jucătorii lui Mihai Popa şi Dan Popa vin după un meci deloc rău pe terenul Stelei, pierdut la o diferenţă de numai 5 puncte, miercuri seara.
Dan Fleşeriu, antrenorul echipei sibiene, se aşteaptă la un meci dificil cui Gaz Metan. Tehnicianul a mai adăugat că se confruntă cu unele probleme de lot, dar speră că acestea vor fi rezolvate până la ora jocului. "Urmează un meci în care va trebui, obligatoriu, să jucăm la victorie. Este meciul care ne poate califica în prima grupă valorică. Ne-au ajutat puţin și rezultatele celorlalte echipe și, dacă reușim să câștigăm acest meci, suntem calificați în primele 6. Nu există ată variantă, în afara victoriei, în modul de abordare al acestui meci. Vom vedea dacă reușim să facem și un meci bun. Mediașul are jucători cu aruncare foarte bună de la distanță, practică o apărare destul de bună, dar nu sunt constanți, timp de 40 de minute, iar noi trebuie să valorificăm acest lucru. În meciul pe care l-au avut cu Steaua au fost aproape pe final, deși înainte cu două minute Steaua conducea cu 12 puncte. Asta înseamnă că nu renunță niciodată și că trebuie să avem atenție mărită timp de 40 de minute, până se termină meciul. Medieşenii ne-au demonstrat acest lucru și în meciul de la ei acasă, din tur, când noi am condus cu 20 de puncte, iar la final au revenit și am câștigat la diferență mai mică. Legat de lotul nostru, avem ceva probleme medicale după ultimul meci, dar sper să putem folosi toți jucătorii, nu așa cum s-a întâmplat la Craiova", a spus Dan Fleșeriu, antrenorul principal al CSU Atlassib Sibiu.
La rândul său, Georgian Păun crede că meciul cu Gaz Metan va fi cel mai greu din întreg sezonul: "În opinia mea, meciul cu Mediașul este cel mai important de până acum, din campionat, pentru că o victorie ne aduce cu siguranță calificarea în primele 6 echipe. Va fi un meci greu, pentru că și ei joacă sub presiune, au nevoie de această victorie. Noi suntem motivați să câștigăm și cred că vom face un meci bun. Suporterii noștri trebuie să țină cont că este un meci foarte important și că avem nevoie de susținere lor, așa că îi rugăm să vină la sală".
Partida dintre CSU Atlassib şi Gaz Metan se dispută sâmbătă seara, de la ora 18:00. În tur, "galben-albaştrii" s-au impus pe Tîrnava Mare la o diferenţă de 10 puncte, scor 84-74.

Campionatul Naţional masculin de baschet, etapa a XX-a
Sâmbătă, 6 februarie
CSU Atlassib Sibiu - Gaz Metan Mediaş (ora 18:00)
BCM "U" Piteşti - Steaua CSM EximBank (ora 18:00)
"U" Banca Transilvania Cluj - Phoenix Galaţi (ora 19:00)
BC Mureş Tg. Mureş - SCM Universitatea Craiova (ora 20:00, Digi Sport)
Energia Tg. Jiu - BC SCM Timişoara (ora 20:00)
Duminică, 7 februarie
CSM CSU Oradea - Dinamo Bucureşti (ora 20:00, Digi Sport).