PNL
(ACTUALIZARE) Doar o jumătate de cadou pentru Măldărășanu! Sibienii obțin un punct, pe ”Municipal”, în prelungirile meciului cu FC Botoșani
845 vizualizari
© Vali MACREA

Sibienii n-au reușit să îi facă lui Măldărășanu - care a împlinit chiar în ziua meciului 49 de ani - cadou victoria cu FC Botoșani. Până la urmă, ”alb-roșii” s-au ales cu un punct după ce Cristi Neguț a egalat dintr-o lovitură liberă, în minutul 90+2. Remiza cu gol în prelungiri vine după ce Hermannstadt pierduse atât calificarea în semifinalele Cupei României, cât și două puncte prețioase cu ”U” Cluj, cu gol încasat după minutul 90.

Misiunea sibienilor a fost îngreunată de eliminarea lui Murgia, de la mijlocul primei reprize. După 0-0 la pauză, oaspeții au deschis scorul la un sfert de oră de la reluare, Sebastian Mailat profitând de o greșeală impardonabilă a lui Balaure.

Egalarea a survenit în prelungirile partidei, Cristi Neguț trimițând în vinclu, la colțul scurt, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, lateral stânga.

FC Hermannstadt are acum 28 de puncte, iar în etapa viitoare joacă tot pe ”Municipal”; cu Petrolul Ploiești.

(LIVETEXT)

'90+6 - final de meci.

'90+3 - ultima schimbare la oaspeți, Gligor intră în locul lui Mitrov;

'90+2, 1-1 - Cristi Neguț trimite în vinclu, la colțul lung, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, lateral stânga;

'90+1 - Kaprof îl faultează pe Biceanu și ar fi trebuit să primească al doilea ”galben”, dar e iertat de Colțescu;

'90 - minim 5 minute de prelungire pentru repriza a doua;

'​87 - este avertizat și Kaprof, pentru un fault asupra lui Dragoș Iancu;

'84 - mișcare ofensivă la Hermannstadt, Ruben Fonseca intră în locul lui Mino Sota, un vârf de atac în locul unui mijlocaș;

'74 - Margiota intră în locul lui Enzo Lopez;

'71 - Romario Benzar acuză din nou probleme medicale, după ce i s-a făcut rău chiar înainte de reluarea reprizei secunde, fiind înlocuit cu Ioan Filip;

'68 - triplă schimbare la Hermannstadt, Dragoș Iancu - Ianis Stoica, Cristi Neguț - Silviu Balaure și Ciprian Biceanu - Gabi Iancu;

'67 - Balaure caută poarta direct dintr-o lovitură liberă dar trimite prea lung și mingea iese în afara terenului, la bara a doua;

'61, 0-1 - greșeală impardonabilă a sibienilor la o lovitură de la colțul terenului, Sebastian Mailat rămâne în jumătatea de teren adversă și recepționează mingea, îl driblează la 25 de metri pe Căbuz și trimite în poarta goală;

'55 - Mitrov încearcă o reluare spectaculoasă, în urma unui corner, mingea ajunge la Kaprof, care centrează din unghi, din prima, mingea trece prin fața porții, Enzo Lopez nu ajunge la ea și e un nou corner al oaspeților;

'54 - Țigănașu se precipită la 26-27 de metri și dă într-un balon la care ar fi ajuns Balaure numai să scape de el, cu blotă, Căbuz reține de sub transversală;

'49 - Mailat trimite de puțin peste transversală de la 18 metri, perpendicular pe poartă;

'46 - Bogdan Andone face două modificări la pauză, Sebastian Mailat intră în locul lui Eduard Florescu, iar Juan Kaprof, în cel al lui Aldair;

'45+5 - final de primă repriză; Colțescu e fluierat în drumul spre vestiare de cei din tribune;

'45+3 - ”galben” pentru Sadiku, în urma unei intrări asupra lui Paraschiv;

'45 - repriza este prelungită cu 3 minute;

'41 - Aldair trimite peste transversală de la 22 de metri, perpendicular pe poartă;

'40 - Ducann iese la 20 de metri șirespinge cu piciorul din fața lui Gabi Iancu;

'39 - Florescu trimite în careu dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri, lateral dreapta, iar Paraschiv e aproape de autogol, reluând defectuos de pe 6 metri, Căbuz scoate în corner, cu piciorul;

'37 - mingea ajunge fericit la Mino Sota, în careu, dar niponul nu are șanse de a ajunge la minge și intră prin alunecare, accidentându-l pe Ducan; Mino Sota este la al 13-lea avertisment în actualul sezon;

'35 - Găman trimite prea înalt, cu capul, din centrarea lui Gabi Iancu de la colțul terenului;

'32 - ”secundul” Valentin Negur este avertizat cu ”galben”, pentru proteste; sibienii ar fi vrut eliminare și pentru Aldair; de pe banca lui Hermannstadt lipsesc alți doi ”secunzi”, Laurențiu Costache și Florin Berța, eliminați în finalul meciului cu ”U” Cluj”, de pe același stadion

'32 - Aldair este avertizat pentru un atac târziu asupra lui Mino Sota;

'27 - Ducan respinge în corner mingea șutată cu efect, la colțul lung, de Ianis Gabi Iancu;

'26 - Căbuz respinge în față mingea trimisă în careu dintr-o lovitură liberă și Dican reia în blocajul lui Bejan, oaspeții se aleg cu o lovitură de la colțul terenului;

'25 - Murgia are o intrare dură în marginea terenului la Enzo Lopez și este eliminat;

'22 - pe contraatac, Enzo Lopez primește în stânga și intră cu mingea în careu, șutează în Opruț, botoșănenii cer penalti, dar după o scurtă analiză în cameraVAR se lasă jocul să continue;

'21 -  sibienii cer penalti, Enzo Lopez îl ia în brațe pe Bejan la o nouă lovitură de la colțul terenului dar Colțescu e bine plasat și nu acordă nimic;

'20 - Ianis Stoica cpmbină pe stânga cu Daniel Paraschiv și centrează în fața porții, de unde Balaure ratează reluarea și Țigănașu respinge defectuos în corner;

'18 - sibienii beneficiază de primul lor corner, dar botoșănenii resping de la prima bară;

'9 - Enzo Lopez trimite în brațele lui Căbuz, cu capul, din dreptul punctului cu var, o minge centrată de Mitrov din flancul stâng;

* între timp, la Sibiu a răsărit soarele și s-a oprit ploaia;

'1 - a început meciul de la Sibiu; Hermannstadt e în alb complet, Botoșaniul în albastru complet;

* plouă la Sibiu și este destul de frig, circa 7 °C.

* înaintea acestui meci, FC Hermannstadt e pe primul loc în play-out, cu 27 de puncte, iar Botoșaniul, pe ultimul (10), cu 17 puncte.

(ȘTIRE INIȚIALĂ)

Chiar în ziua în care împlinește antrenorul Marius Măldărășanu 49 de ani, sibienii joacă pe teren propriu ”lanterna” FC Botoșani, în primul meci al etapei a V-a din play-out-ul Superligii. Motiv pentru care, Daniel Paraschiv și compania își doresc să-i facă cele 3 puncte cadou lui ”Mister”.
Care ”Mister”, începe meciul cu FC Botoșani cu același ”unsprezece” ca și acum o săptămână, la Arad, unde Hermannstadt a câștigat cu 3-1. Și anume 25. Cătălin Căbuz - 17. Mihai Butean, 27. Valerică Găman, 5. Florin Bejan (cpt.), 28. Raul Opruț - 96. Silviu Balaure, 16. Alessandro Murgia, 14. Mino Sota, 7. Ianis Stoica - 10. Gabi Iancu, 30. Daniel Paraschiv.
Pe bancă sunt 31. Vlad Muțiu, 22. Ionuț Pop - 2. Paolo Medina, 4. Ionuț Stoica, 6. Paul Antoche, 11. Dragoș Iancu, 26. Cristi Neguț, 29. Ionuț Biceanu, 51. Alexandru Oroian, 97. Alexandru Jipa, 98. Kevin Ciubotaru, 99. Ruben Fonseca.

RĂMÂNEȚI ALĂTURI DE NOI ÎN ONLINE PENTRU CĂ, DE LA ORA 17:30, VĂ VOM OFERI AMĂNUNTE ÎN TIMP REAL DE LA MECIUL DE PE ”MUNICIPAL”.

De cealaltă parte, Bogdan Antone începe jocul de pe ”Municipal” cu următoarea formulă de echipă: 68. Răzvan Ducan - 20. Romario Benzar, 44. Rijad Sadiku, 4. Andrei Miron, 30. Alexandru Țigănașu - 28. Charles Petro, 6. Victor Dican, 83. Aldair Caputa - 8. Eduard Florescu, 27. Enzo Lopez, 93. Zoran Mitrov. Rezerve sunt 1. Luka Kukic - 5. Daniel Celea, 32. Alin Șeroni, 70. George Gligor, 33. Gabriel David, 16. Ioan Filip, 10. Juan Kaprof, 88. Lorand Fulop, 7. Sebastian Mailat, 11. Reagy Ofosu și 19. Francesco Margiotta.
Meciul de pe ”Municipal” va fi arbitrat de Sebastian Colțescu (București), acesta fiind ajutat la cele două linii de Tunyogi Ferencz (Zalău) și Andrei Constantinescu (București) la cele două linii. Rezervă este Mihai Motan (Târgoviște), iar în camera VAR se află Szabolcs Kovacs (Carei/Satu Mare) și Raul Ghiciulescu ().
Ioan Mărgineam (Alba Iulia), fostul administrator special al Gazului Metan, va fi observator din partea Ligii Profesioniste de Fotbal, iar Marcel Savaniu (Satu Mare), din partea Comisiei Centrale a Arbitrilor.