BC CSU Sibiu - CSA Steaua 84-80 / Succes obținut cu forcepsul
3871 vizualizari
”Galben-albaștrii” s-au impus la o diferență de două posesii la capătul primului meci oficial disputat în Sala ”Transilvania” în acest sezon. CSU a câștigat greu, cu 84-80, jocul susținut în compania Stelei. Muntenegreanul Spasojevic a fost cel mai bun marcator al partidei, cu 24 de puncte. Din cealaltă parte, Barry Stewart și-a trecut în cont 18 puncte. Pentru ”vulturi”, urmează deplasarea la Dinamo Știința.

După două înfrângeri consecutive, 68-64 la Oradea, cu echipa lui Cristi Achim, campioana en-titre, în Supercupa României, și 75-74 la Craiova, în runda inaugurală a noii ediții a Ligii Naționale, CSU a obținut, vineri seara, primul succes din acest sezon. Victoria a fost obținută la prima apariție a ”galben-albaștrilor” în fața propriilor suporteri într-un joc oficial, în această toamnă. ”Vulturii” au câștigat la o diferență de două posesii în fața Stelei, scor 84-80, însă jocul acestora a fost neconvingător în multe momente.

Dan Fleșeriu și Cătălin Vulc au început cu ”cinciul” Torok, Tohătan, Stewart, Chatman și Cooper. Sibiul a avut 2-0 și 4-2, dar Spasojevic a adus primul avantaj pentru oaspeți după două minute (6-4). Steward a făcut 7-6 cu o aruncare din spatele semicercului, însă bucureștenii au preluat di nou ințiativa (12-9), moment în care Fleșeriu a cerut time-out.

Primul sfert, unul echilibrat, cu dese răsturnări de scor, a fost adjudecat la limită de Steaua (23-22).

Isaiah Philmore a deschis scorul în actul secund și CSU era din nou în avantaj. ”Vulturii” au continuat seria pozitivă și, cu 3 minute înainte de pauză, erau la +8 (40-32). Cătălin Burlacu, tehnicianul ”roș-albaștrilor”, a luat time-out, iar în timpul rămas până la intrarea la cabine, Steaua a răsturnat situația de pe tabelă. Cu un parțial de 14-4, bucureștenii au tras la indigo scorul din primul sfert (23-22), astfel că, la jumătatea confruntării, aveau avantaj de o posesie (46-44).

O nouă răsturnare de scor a avut loc în debutul reprizei secunde. Cooper a egalat la 46, apoi Chatman a înscris din spatele semicercului, iar Stewart a făcut 51-46 de la linia de ”libere”. În replică, Spasojevic și Vragovic au întors din nou balanța în favoarea Stelei. Omul numărul unu al bucureștenilor, Radoslav Spasojevic, și-a trecut în cont încă o triplă (59-54).

Steaua a ajuns la +8 cu 3 minute înainte de finalul celei de-a treia perioade (64-56), iar la ultima pauză conducea cu 64-59.

Americanul Falker a început actul decisiv cu un three-point play, iar Tohătan, cu o aruncare din spatele semicercului, a readus-o - pentru a câta oară? - pe CSU în avantaj.

Jovanovic și Spasojevic au făcut 70-67 pentru Steaua, dar Torok a înscris o triplă importantă pentru CSU (75-72), iar Falker a fixat diferența la șase lungimi (80-74).

Sibienii au gestionat mai bine finalul, spre deosebire de precedentele două jocuri oficiale din acest sezon, impunându-se în cele din urmă cu 84-80

Patru jucători de la CSU cu peste 10 puncte

Barry Stewart a fost cel mai bun marcator al echipei sibiene în meciul cu Steaua, cu 18 puncte, la care a adăugat 4 recuperări și o pasă decisivă.

Unul dintre cei patru baschetbaliști de la CSU care a depășit bariera a 10 puncte, Randal Falker (14), a intrat în double-double cu 11 recuperări, dintre care 8 defensive.

Isaiah Philmore a înscris 15 puncte și a făcut 6 recuperări, iar Lucas Tohătan a avut 12 puncte, o recuperare și două assist-uri.

Jared Jordan a fost liderul pasatorilor din tabăra lui CSU, cu 7 assist-uri, la care a adăugat 7 puncte și 4 recuperări. Tot 7 puncte a înscris și Roly Torok, cu unul mai ăuțin decât Chris Coopr, care a excelat, în schimb, la recuperări (11).

Pentru CSU a mai înscris Jordan Chatman (3 puncte).

Cel mai un marcator al meciului din Sala ”Transilvania” a fost însă stelistul Spasojevic (24 puncte), iar Harrell Jr. a înscris 18.

”E o victorie venită la timp pentru noi. Era important să o obținem, indiferent de jocul prestat. S-a făcut simțită tensiunea mare la jucătorii noștri și dorința mare de a câștiga.

E greu să vii după 3 înfrângeri. Pe final, am fost puțin mai lucizi decât Steaua și cred că asta ne-a adus victoria. Sperăm ca, de aici încolo, să creștem și să reușim să jucăm în viteză, așa cum am făcut echipa să joace în ultimele sezoane. Suntem la o viteză mult prea mică pentru ceea ce îmi doresc eu și ceea ce suntem obișnuiți să facem”.

Dan Fleșeriu, antrenor BC CSU Sibiu

Din nou Oradea! De data asta în FIBA Europe Cup!

În  etapa a III-a din Liga Națională, BC CSU Sibiu joacă în Capitală, cu Dinamo Știința, sâmbătă, 26 octombrie, de la ora 20:15. Până atunci însă, ”galben-albaștrii” debutează în FIBA Europe Cup, în deplasare, la Oradea. Meciul de miercuri, 23 octombrie, programat la ora 19:00, este al doilea dintre cele două echipe în acest debut de sezon. CSU și Oradea s-au mai întâlnit în Supercupa României, trofeul fiind câștigat de formația pregătită de Cristi Achim, care s-a impus cu 68-64.

S-a dat startul campaniei ”Marchez cu Sus Inima”

Vineri seara, cu ocazia partidei cu CSA Steaua, clubul sibian a dat startul campaniei ”Marchez cu Sus Inima”. Peste 30 de abonați care nu au putut să ajungă la meci au ales să își doneze locul unui alt suporter. Cei care au profitat de asta au primit tichete de acces în baza unei donații făcute către Asociația ”SUS Inima”.

În total, 1.040 de lei au strâns voluntarii asociației, atât din donațiile pentru bilete, cât și și donații făcute de ceilalți suporteri prezenți la meci. BC CSU Sibiu anunță că va continua campania la fiecare meci de pe teren propriu al ”galben-albaștrilor”, pe durata întregului sezon.