BC CSU Sibiu - BCM ”U” FC Argeș 78-73 / Victorie cu emoții
3687 vizualizari
© Vali MACREA
Baschetbaliștii sibieni s-au întrebuințat serios până să obțnă succesul în fața Piteștiului, sâmbătă seara, în Sala ”Transilvania”. După 40 de minute, ”galben-albaștrii” s-au impus la o diferență de două posesii.

CSU a obținut prima victorie din noul an, sâmbătă seara, în fața propriilor suporteri. Jucătorii lui Dan Fleșeriu și Cătălin Vulc s-au întrebuințat serios până să obțină acest succes, cu 78-73.

Tabela a indicat egalitate în trei rânduri, în debutul jocului, la 2, 5 și 7 după care CSU s-a dus la 5 puncte (14-9). ”Vulturii” au avut și +6 în minutul 6 (22-16), dar Piteștiul a întors rezultatul în finalul primului sfert prin tripla lui Tudor Gheorghe (26-24).

Oaspeții s-au desprins în debutul actului secund (31-24) și au avut în permanență avantaj pe tabelă până la jumătatea perioadei, când Cooper a egalat la 35 de la linia de ”libere”.

Falker și Jared Jordan au înscris pentru 41-37, iar CSU a încheiat repriza în avantaj de două posesii (44-39), după 20-13 în sfertul doi.

Sibienii au avut inițiativa pe tabeă pe tot parcursul celui de-al treilea sfert, iar în minutul 28, pentru prima dată în meci, diferența era de 10 puncte, 61-51 pentru CSU.

Actul decisiv a început de la 61-54, iar în urma unui ”run” de 9-1, Argeșul a întors rezultatul (63-62). În timpul rămas până la final niciuna dintre cele două echipe n-a mai reușit să se desprindă, balanța înclinându-se când într-o parte, când în cealaltă. Sibienii au gestionat mai bine jocul și s-au impus cu 78-73, bomboana de pe tortul victoriei fiind coșul de la 9 metri înscris de Barry Stewart în ultima secundă.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat Stewart (18 puncte), Cooper (17), Jordan (12), Tohătan (12), Falker (10), Torok (7) și Engi (două).