Alte două înfrângeri pentru Gaz Metan în cantonamentul din Spania. Selecționerii Rădoi și Mutu, prezenți la meciul cu Luzern
Echipa lui Edward Iordănescu a pierdut, vineri, cele două amicale susținute în cantonamentul de la Marbella. Gaz Metan a cedat cu 2-1 în fața celor de la Europa FC (Gibraltar) și cu 3-0 în fața elvețienilor de la FC Luzern.

Echipa medieșeană a pierdut ambele partide de verificare susținute vineri, la Marbella, o stațiune turistică aflată pe Costa del Sol, în sudul Spaniei. Gaz Metan a ajuns la trei înfrângeri în cantonamentul din orășelul de pe malurile Mării Mediterane, după ce, cu 3 zile mai devreme, pierduse în fața elvețienilor de la Lausanne cu 3-1.

Antrenorul Edward Iordănescu a folosit, în primul meci al zilei, o formulă de echipă formată din jucătorii care au evoluat mai puțin în campionat, excepții fiind doar Droppa și Cardoso. Pentru Gaz Metan au intrat pe teren Ricardo Batista - Romeo Roberto, Juel Thomas Nielsen, Răzvan Popa, Răzvan Trif - Lukas Droppa, Cristian Avram - Paul Costea, Sergiu Ciocan, Lucian Sîncelean - Dumitru Cardoso.

După o primă repriză fără goluri, Europa FC - liderul clasamentului primului eșalon din Gibraltar, echipă care a câștigat 11 din cele 12 jocuri de campionat, nu are nicio înfrângere și un golaveraj de 63-8 - a înscris de două ori în debutul actului secund. Medieșenii au redus din diferență la jumătatea reprizei, prin Sergiu Ciocan, dintr-o lovitură liberă.

În cea de-a doua partidă a zilei, Gaz Metan a jucat în compania elvețienilor de la FC Luzern, locul 8 în prima divizie din Țara Cantoanelor. Edward Iordănescu a început jocul cu ”unsprezecele” Răzvan Pleșca - Marian Pleașcă, Ionuț Larie, Marius Constantin, Mihai Velisar - Boubacar Fofana, Neluț Roșu - Stephan Drăghici, Ely Fernandes, Nasser Chamed - Ioan Hora.

Luzern a deschis scorul prin Males, cu 7 minute înainte de pauză, iar Margiotta a făcut 2-0 la un sfert de oră de la reluare, dintr-o lovitură de pedeapsă. Eleke a stabilit rezultatul final în ultimul minut.

Cel de-al doilea meci al medieșenilor a fost urmărit de pe margine și de cei doi selecționeri ai naționalelor de seniori, respectiv tineret, Mirel Rădoi și Adrian Mutu.