Tribuna
Studiu de fezabilitate pentru drumul Brateiu - Buzd
Studiu de fezabilitate pentru drumul Brateiu - Buzd

Scrierea, întocmirea documentaţiilor şi depunerea proiectelor pentru atragerea de fonduri în vederea reabilitării unor drumuri de interes comunal. Pare să fie soluţia la îndemâna responsabililor primăriei din Brateiu pentru asfaltarea unui drum comunal, o mai veche problemă a autorităţilor locale. Cum bugetul local nu prea „duduie” de fonduri, accesarea unui proiect pentru repararea drumului a fost cea mai plauzibilă variantă, aşa încât şefii primăriei din localitate s-au apucat de treabă. Au întocmit studiul de fezabilitate al proiectului şi acum aştepată doar vizita în teren. „Asfaltarea drumului dintre Brateiu şi Buzd reprezintă o mare problemă pentru noi, aşa încât am decis accesarea unui proiect pentru a atrage fonduri în acest sens. Studiul pentru asfaltarea drumului a fost deja întocmit, iar acum suntem în momentul în care aşteptăm evaluarea în teren. Urmează apoi ântocmirea tuturor documentaţiilor, depunerea proiectului şi evident, un semnal în privinţa finanţării lucrărilor”, explică primarul din Brateiu, Elena Marian.

Sănătate

Capitolul sănătate pare deocamdată rezolvat la Brateiu. Spunem acest lucru având în vedere faptul că un medic de familie deserveşte localitatea, iar o zi în fiecare săptămână este dedicată şi satulu aparţinător Buzd. În plus, fără nicio laudă gratuită, şi autorităţile locale au încercat şi au chiar reuşit să creeze toate condiiţile pentru ca dispensarul din comună să se prezinte în condiţii foarte bune. „Anul trecut am avut unele intervenţii la dispensarul din Brateiu, unele intervenţii de modernizare, iar acum clădirea se prezintă în condiţii foarte bune. Avem şi medic, care odată pe săptămână se deplasează şi la Buzd pentru consultaţii şi în acest sat aparţinător. Pot să vă spun că din acest punt de vedere, al asigurării serviciilor medicale către locuitorii comunei, stăm bine”, ne-a mai declarat Marian.




comentarii
15 comentarii

asteptati pana in campania din 212 fraierolr de buzeni ca tot asa va fraiereste doamna primar cu deastea , si mai trece odata santu
ica
22.04.2010 15:07
cel mai hot primar PDL-ist din tot judetul care sa imbogatit de pe urma oamenilor din brateiu are vreo 600 de oi case si masini la copii apartamente prin cluj si multe altele dosare penale pe care procurorii le rezolva si multe alte afaceri
.
28.04.2010 22:36
Caareoi si apartamente nu stiu dar ca ti-a dat serviciu stiu Ica
marinica
22.05.2010 16:23
Singura noastra grija este ce au alti nu ce facem noi.Este foarte actuala zicala cu capra vecinului.
Anonim
22.05.2010 16:25
Ica te-am vazut la matrimoniale nu esti buna de nimic
Mihai
24.05.2010 20:01
si parca nu era de ajuns ca saracii tigani din brateiu,si buzd prin faptul ca au votat-o si au ajtat-o sa-se realizeze asa peste noapte acum tot pe pielea lor si-a bagat nora si cumnata de castiga pe linga salariul cald ce il au in sat inca citeva milione pe luna .de ce oare nu a angajat alte persoane care nu au nici un venit doamna primar?
totul se ruleaza in famili si intre acolitii doamnei
ica
03.03.2011 10:31
am fost informata ca pe aici s-a folosit numele meu!!!! va rog frumos nu mai faceti confuzii si aveti macar atata bun simt sa va folositi numele vostru si sa nu mai vorbiti in numele meu. Eu cand am ceva de spus , spun in fata ce am nu ma ascund ca voi cu numele altora
veronica musca
21.03.2011 16:19
,
.
22.03.2011 13:38
LASITATEA-I BOALA GREA!
1. PENTRU DOAMNA/DOMNISOARA/DOMNUL  :
Angela
23.03.2011 14:39
2. PENTRU
Angela
23.03.2011 14:40
3. PENTRU OAMENII DIN BRATEIU CARE NU CEVA MAI BUN DE FACUT: Incetati odata cu mizeriile, cu intrigile si cu lasitatea de care dati dovada. NU NE INTERESEAZA VIETILE, BOGATIA SAU SARACIA ALTORA ! Daca aveti in voi un dram de bun simt si de omenie, dovediti lucrul acesta si nu mai incercati sa faceti rau altora prin fals si rautate. Eu cand am ceva de spus , spun CLAR, TARE SI RASPICAT, nu ma ascund dupa altii si asta pentru ca am constiinta curata!
Angela
23.03.2011 14:41
1
...
26.03.2011 17:22
2
...
26.03.2011 17:23
3
...
26.03.2011 21:01
vam citit toate comentarile de la toti, de unde iese fum trebuie sa fie si foc, in legatura cu doamna primar sau alti care sunt la conducere, ca sau inbogatit de pe urma comunei?? ei vor stie ce au facut
doamna udrea a spus clar daca vreti sa bagati hotii la puscarie, inseamna ca bagati toata tara in puscarie
nu egzista om sa nu fii luat ceva cu el, nevoia il face pe om sa fure, dar sunt uni care au, si tot fura, aceia sunt cleptomani asta este o boala vindecabila la puscarie, fara medic.
in legatura cu tine angela iesti de la securitate nu mi frica cu amenintari, DNA -ul vor controla toate dosarele
si fiecare primeste ce i-se cuvine, daca ai fast cinstita bravo tie. domnul klaus johannis o sa faca ordine in jurul stinii
George Vistic Canahai
30.03.2015 05:57
Din aceeasi categorie
adi eco

Comunicat de presa

EVENIMENT TV
VISA MEDICA
visa medica
Cartuse toner, unitati cilindru
Licitatie publica

ACCENT MEDIA