Tribuna
Sevis
Protest cu bani mărunţi la benzinărie
Protest cu bani mărunţi la benzinărie

Peste 50 de şoferi şi-au manifestat nemulţumirea ieri dup[ amiaz[ cu privire la scumpirea com­bustibilului. Ei s-au adunat în zona hiper­marketului Kau­fland şi au plecat în coloană spre ben­zinăriile din oraş. Au picurat benzină în rezervor, nu mai mult de 2 - 3 litri. În schimb, pentru această operaţiune au stat la pompă mai bine de 10 minute fiecare. După ce au terminat de alimentat, şoferii au blocat benzinăria pentru că au stat să cureţe gea­murile. Şoferii au plătit pentru combustibil maximum 10 lei. A fost modul în care ei au vrut să protesteze împotriva scum­pirii continue a carbu­rantului, pe care o consideră abuzivă. Şoferii sibieni au mers la mai multe benzinării din oraş şi au alimentat cu monede de 1, 5 şi 10 bani.
Şoferii din Sibiu se alătură, astfel, altor şoferi din ţară, care protestează faţă de preţul din ce în ce mai mare al carburanţilor. În mai multe oraşe din ţară, şoferii au blocat benzinăriile minute în şir, folosindu-se numai de monede pentru a alimenta. Proteste precum cel din Sibiu au avut loc în Bucureşti, Iaşi, Cluj, Târgu-Jiu, Ploieşti.
Noul an va aduce alte noi majorări ale pre\ului com­bus­­tibilului, pentru că vor creşte accizele. Pentru o tonă de benzină, acciza va creşte cu 15 euro, iar pentru motorină, cu 11 euro.

Campioni la scumpirea benzinei

România este fruntaşă în Uniunea Europeană, la scumpirea benzinei. Doar Grecia şi Suedia au reuşit să depăşească creşterea record a preţului carburanţilor cu care s-au confruntat românii. În anul care tocmai s-a încheiat, totalul scumpirilor a ridicat preţul benzinei cu 28%. Motorina s-a scumpit şi mai mult în 2010 şi a ajuns cu 34% mai scumpă faţă de 2009. Anul acesta a început cu creşterea accizei la carburanţi, care a săltat preţurile atât la benzină, cât şi la motorină, cu aproape 6 bani pe litru. (L. B.)



comentarii
27 comentarii

de nu am mai alimenta deloc !!! sa le fie rusine !!! imi cumpar bicicleta ca asa nu mai merge.
bravo
08.01.2011 04:12
Ducet-va in ungaria si mai spre vest ,sa vedeti cat platiti !!
ion
08.01.2011 06:43
dar ce salarii au aia mai spre vest
ptr.matinalu ion
08.01.2011 07:52
imi pare rau ca nu am stiut de actiune,ar fii trebuit sa ne adunam 5000 nu 50 si asta ar trebui sa se intample simultan in toata tara. pt ion iti spun sigur ca in austria la granita cu cehia este intre 0,95 si 1,1 euro litrul de motorina,ca despre salarii nu mai are rost sa vorbim
dan
08.01.2011 08:42
50 de cocalari nu schimba situatia ! baieti de baieti care fac doar caterinca !
nereprezentativi !
08.01.2011 09:30
Problema este ca un mare procent din petrolul respectiv este extras din tara noastra, la preturi infime comparativ cu petrolul din import...cu toate acestea platim la fel de scump ca si in alte tari care nu au petrol.
dolce
08.01.2011 11:12
NATIONALIZAREA IMEDIATA A INDUSTRIEI PETROLIERE ! NATIONALIZAREA SECTOARELOR STRATEGICE !
tt
08.01.2011 11:34
Ai vrut tu sa pari destept si spiritual si din putul gandirii tale ai tras concluzia ca au fost 50 de cocalari. Ai franturi grave de logica, baiete!
@nereprezentativ
08.01.2011 11:58
Ce nationalizare ? Pai statul, prin politica lui aberanta in domeniul fiscal (accizele), duce la scumpirea combustibililor (si nu numai), mai mult decat calicia patronilor din domeniu, care fac profituri imense...
solutia ? schimbarea puterii de tip fanariot care a ingenunchiat tara
08.01.2011 12:00
sa le fie rusne si la guvernanti si la nesatui de la petrom.
nicu
08.01.2011 12:15
Aia 50 de cocalari martalogule au facut ceva. au iesit in benzinarie si au incercat ceva.. restu ma ingrijoreaza care stau pe siteuri si critica. misca-ti cadavru alta data si fa si tu ceva, in afara sa`ti bati gura aia dezordonata pe siteuri. Va multumesc. PS : asta ne omoara in romania , indiferenta si aroganta asta de om redus.
Ptr nereprezentativ
08.01.2011 13:18
Ptr bravo bine ca latzi dat moca fraierilor
tiganu
08.01.2011 13:45
Pentru tt: ce ai daca totul se nationalizeaza/si puturosii nu lucreaza,?/asteapta de la UE sa le vina ban/!?cind sinteti si voi mai fratilori, HARNICI si nu puturosi ca trecutu ani?!
Ciocarlia
08.01.2011 14:27
eu stau si ma tot gindesc cand oare o sa fie la fel si in romania ca si in celelalte tari di UE? adica taxe,pretzuri,in raport cu salariile-atunci( parerea mea) nu cred ca ar mai fi nemultzumiri.stiidu-se ca romania este o tara producatoare...
zatarla
08.01.2011 16:39
mai tampitilor de ce nu dati cu chiorul.Sa va fie rusine.
cabuta
08.01.2011 17:58
Ma rominilor ia mai serviti munca nu fuga de munca Vreti totul moca Nu mai tine.Voi consumati si vreti ca altii sa plateasca Va ajunge munca nu mai tine Ori munciti ori crapati
Tiganu
08.01.2011 20:08
@BRAVO...du-te pe la scoala filosofule!Sau pe la ore de info...nu prea le ai cu tastele!In rest,sunt partizan actiunii.Bravo!
pomul din pom
08.01.2011 21:19
Oare cum s-a scumpit motorina in grecia , c
din sibiu
08.01.2011 21:30
Singura formă de protest adevărată este ca un număr c
aceşti protestatari sunt ridicoli
08.01.2011 23:13
singura modalitate de protest este la VOT. iar voi cocalarii, la banzinarie cu maruntins.. de cola, seminte si caterinca.
sancho
08.01.2011 23:50
pe data de 14 se va organiza o noua "intalnire". La ora 17:00. Locul de intalnire initial va fi in parcarea de la parcul Sub Arini.
Va asteptam
lupalb
09.01.2011 00:42
Faina initiativa , dar din pacate , in zadar. Ii suparati numai pe oamenii de rand. Marfa va fi vanduta in alta parte , cererea face pretul , nu maruntisul. Si cererea este mare si in crestere.
Scherzi
09.01.2011 11:36
intalnirea respectiva nu cred ca va avea rezultate.
Politia,sanatatea, invatamantul,bugetarii, au protestat pe rand si nu au rezolvat nimic.Cred ca, doar daca toate sectoarele s-ar uni si ar protesta impreuna ar fi o sansa.La asta s-ar putea gandi sindicatele care cica ne sustin.Parerea mea e ca nu vor schimbari ci dau doar impresia.Multi parlamentari vin din randurile sindicalistilor,dar au uitat,Si-au atins scopul.
cineva
09.01.2011 13:13
Ca sa primesti ceva trebuie sa si oferi ceva.Voi va faceti ca munciti iar ei se fac ca va platesc.Ori munciti ori muriti de foame
tiganu
09.01.2011 13:21
vorbesti prostii baiatule, in austria diesel costa intre
1,27 - 1,30 Eu si pe autostrazi pana in 1,50 Eu !!!
si in germania si mai scump -
PENTRU DAN
09.01.2011 13:54
bai tampitule, cu salariul meu pe o luna fac 5 plinuri de motorina. timpisor.....
si muncesc cu cel putin 20 de ore mai mult ca in franta. timpisor!!!!!
coco
11.01.2011 18:33
Hai sa ne intelegem. Voi toti stati si ziceti ca nu va avea nici o sansa de succes actiunea. OK, dar voi ce faceti in legatura cu treaba asta? Stati in case si discutati, va dati cu parerea, dar va complaceti. Noi suntem acolo, si facem ceva efectiv.
Si pentru cei ce ziceti ca nu se va intampla nimic, hai sa ne gandim asa:
Sunt 4 baieti destepti care s-au hotarat sa mareasca preturile. Daca unu nu mai primeste bani deloc (Petrom-OMV) , nu e nevoit sa scada preturile pentru a ramane pe piata? Restul le vor pastra asa, un timp. Dupa ce Petrom-OMV scade pretul , si se va intampla treaba asta garantat, o sa trebuiasca sa scada si restul, pentru ca toti vor alimenta de la Petrom.
Si uite-asa se duce intelegerea facuta intre baietii destepti.
lupalb
12.01.2011 12:03
Din aceeasi categorie
Staer

A.D.I. Eco Sibiu

Ghid informativ clienti EFSA

Tursib

Comunicat de presa

Vacanta Eurotrip
info
EVENIMENT TV
Licitatie publica

accentmedia