THRILLER! FC Hermannstadt, eliminată în optimile Cupei României la penaltiuri de o echipă din subsolul Ligii 3!!!

Echipa sibiană a ratat calificarea în faza sferturilor de finală ale competiție KO după ce a fost învinsă la penaltiuri de o echipă din Liga 3! FC Hermannstadt a condus cu 1-0 încă din debutul întâlnirii, a fost egalată în finalul primei reprize, scorul de 1-1 menținându-se și la finalul primelor 90 de minute. În prelungiri, Călin Popescu i-a readus pe sibieni în avantaj, dar cu două minute înainte de final, gazdele au egalat încă o dată.
La penaltiuri, portarul Filiașului a apărat șuturile lui Sîntean, Antoche și Mino Sota. Pentru FC Hermannstadt transformaseră Bucuroiu, Pantea și Petrescu. ACSO Filiași a câștigat cu 4-3 la loteria loviturilor de la 11 metri și merge în sferturi.
Marius Măldărășanu a folosit următoarea formulă de echipă: Muțiu - Buzan (Mino Sota ′46), Antoche (cpt.), Issah, Tomșa - Alhassan (P. Petrescu ′69), L. Niță (C. Popescu ′46) - Chirițoiu (Pantea ′46), Sîntean, Balaure - Plazonja (Bucuroiu ′116).