PNL
Sîntean și David Mayoral, primele goluri în Liga 1! Trei debutanți la Mediaș
Jucătorii lui Hermannstadt și-au adus aportul la sucesul obținut în fața Chindiei, la Ploiești. Cehul Dusan Uhrin a debutat trei jucători noi la Gaz Metan.

Andrei Sîntean și spaniolul David Mayoral au marcat primele lor goluri în Liga 1, în meciul de vinerea trecută, cu Chindia Tîrgoviște, la Ploiești, câștigat cu scorul de 3-1. Sîntean a înscris în minutul 40 cu un șut direct din lovitură liberă (2-1), iar în ultimele minute Mayoral - jucător împrumutat de la Cadoz - a stabilit rezultatul final.

Dacă Sîntean a bifat acum a 11-a prezență în Liga 1, Mayoral a debutat cu această ocazie în primul eșalon autohton.

Alți 3 debutanți în Liga 1 a avut Gaz Metan cu Dinamo, în meciul pierdut cu 3-1, pe teren propriu. Este vorba despre atacantul ceh Tomas Smola, brazilianul Yuri Matias și Bogdan Jica.

În etapa a IV-a a Ligii 1 au mai debutat Andrei Zaharia (Astra), Greogoire Puel (FC Voluntari), Florinel Sandu (Academica Clinceni), Ștefan Cană, Octavian Popescu (ambii FCSB), Sergio Marakis, Andrei Blejdea (ambii FC Argeş) şi Tomas Mejias (Dinamo).

Conform lpf.ro, golul înscris de gazistul Dumitru Cardoso a fost al 2400-lea primit de Dinamo în prima ligă.