Tribuna
Sibiul, cu o singură echipă în Liga 3! Doar două județe nu sunt reprezentate în sezonul 2021/2022 al ”C”-ului. Ilfovul, Clujul, Aradul și Timișoara, cu 5 echipe!
b.o.n.
1376 vizualizari
Sibiul, cu o singură echipă în Liga 3! Doar două județe nu sunt reprezentate în sezonul 2021/2022 al ”C”-ului. Ilfovul, Clujul, Aradul și Timișoara, cu 5 echipe!

 

După retragerea echipei a doua a Gazului Metan, promovarea celor de la Șelimbăr și forfaitul declarat de Măgura Cisnădie, județul Sibiu a rămas cu o singură echipă în Liga 3. Ar fi putut fi și mai rău pentru că echipa secundă a grupării de pe ”Municipal” retrogradase în vară, însă a fost reprimită în campionat în urma retragerilor mai multor formații.

În Liga 3 ar fi putut juca și FC Avrig, campioana județeană la finalul sezonului atipic, cu doar 5 formații, însă care a fost învinsă, la Brașov, în barajul pentru promovare, de ASCS Petrolul 95 cu 4-0.

FC Hermannstadt 2 a fost repartizată în Seria a V-a, după ce, în sezonul precedent, s-a aflat în Seria a VII-a. Din noua serie a sibienilor mai fac parte trei echipe din județul Brașov, două din Prahova și Covasna și câte una din Dâmbovița și Harghita.

În sezonul 2021/2022 al Ligii 3 participă 100 de echipe repartizate în zece serii. Județele cu cele mai multe formații sunt Ilfovul, Aradul, Timișoara și Clujul. Dacă Aradul și Timișoara au toate echipele într-o singură serie, practic cele două județe ”confiscând” Seria a VIII-a, echipele din Ilfov și Cluj au fost repartizate în câte două serii.

La polul opus sunt județele Tulcea și Giurgiu, care nu au nicio echipă în Liga 3, în acest sezon. Giurgiu se află în această situație după ce Astra 2 a fost retrasă din campionat după ce prima echipă a clubului din orașul de la nord de Dunăre a retrogradat în Liga 2.

Cu o singură echipă în Liga 1, asemeni Sibiului, mai sunt județele Neamț, Botoșani, Vrancea, Harghita, Mehedinți, Bistrița-Năsăud și Satu Mare.

Iașiul, Vasluiul, Galațiul, Buzăul, Constanța, Ialomița, Dâmbovița, Prahova, Covasna, Doljul, Teleormanul, Vâlcea, Alba, Maramureșul și Sălajul au câte două echipe în Liga 3.

Cu câte 3 echipe în cel de-al treilea eșalon sunt județele Suceava, Bacău, Brăila, Călărași, Brașov, Olt, Caraș-Severin, Gorj, Mureș și Bihor, iar Bucureștiul, Argeșul și Hunedoara au câte 4 reprezentante.

 

Componența seriilor din Liga 3

 

SERIA I

Bucovina Rădăuţi (Suceava)

Foresta Suceava (Suceava)

CSM Ceahlăul Piatra Neamţ (Neamț)

Ştiinţa Miroslava (Iași)

Huşana Huşi (Vaslui)

Dante Botoşani (Botoșani)

Şomuz Fălticeni (Suceava)

CSM Bacău (Bacău)

Sporting Juniorul Vaslui (Vaslui)

CSM Pașcani (Iași)

 

SERIA A II-A

Aerostar Bacău (Bacău)

SC Oțelul Galați (Galați)

CSM Focșani (Vrancea)

CSM Rm. Sărat (Buzău)

Metalul Buzău (Buzău)

Viitorul Ianca (Brăila)

Sporting Liești (Galați)

Sportul Chiscani (Brăila)

CS Făurei (Brăila)

Dinamo Bacău (Bacău)

 

SERIA A III-A

CS Afumați (Ilfov)

SC Popești Leordeni (Ilfov)

Farul 2 Constanța (Constanța)

Agricola Borcea (Călărași)

FC Voluntari 2 (Ilfov)

Înainte Modelu (Călărași)

Gloria Albești (Constanța)

Recolta Gheorghe Doja (Ialomița)

CSM Oltenița (Călărași)

CSM Fetești (Ialomița)

 

SERIA A IV-A

FCSB 2 (București)

Progresul Spartac (București)

Unirea Bascov (Argeș)

CS Tunari (Ilfov)

Dinamo 2 București (București)

Flacăra Moreni (Dâmbovița)

Rapid 2 București (București)

Academica 2 Clinceni (Ilfov)

Real Bradu (Argeș)

Campionii FC Argeș 2 Pitești (Argeș)

 

SERIA A V-A *

SR Brașov (Brașov)

CS Blejoi (Prahova)

Olimpic Cetate Râșnov (Brașov)

CSO Plopeni (Prahova)

FC Pucioasa (Dâmbovița)

KSE Tg. Secuiesc (Covasna)

Sepsi OSK 2 Sf. Gheorghe (Covasna)

AFC Od. Secuiesc (Harghita)

Kids Tâmpa Braşov (Brașov)

FC Hermannstadt 2 (Sibiu)

 

SERIA A VI-A

CSM Slatina (Olt)

Vediţa Coloneşti (Olt)

ACSO Filiași (Dolj)

Sporting Roșiori (Teleorman)

Viitorul Dăești (Vâlcea)

CSM Alexandria (Teleorman)

Flacăra Horezu (Vâlcea)

Petrolul Potcoava (Olt)

Minerul Costești (Argeș)

Universitatea 2 Craiova (Dolj)

 

SERIA A VII-A

CSM Reșița (Caraș-Severin)

Pandurii Tg. Jiu (Gorj)

CSM Deva (Hunedoara)

Gilortul Tg. Cărbunești (Gorj)

CSM Jiul Petroșani (Hunedoara)

Progresul Ezeriş (Caraș-Severin)

Aurul Brad (Hunedoara)

Voința Lupac (Caraș-Severin)

Viitorul Șimian (Mehedinți)

Viitorul Pandurii 2 Tg. Jiu (Gorj)

 

SERIA A VIII-A

Şoimii Lipova (Arad)

Crişul Chişineu Criş (Arad)

CSC Dumbrăviţa (Timiș)

Progresul Pecica (Arad)

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Timiș)

ACS Poli Timişoara (Timiș)

Avântul Periam (Timiș)

Gloria Lunca Teuz Cermei (Arad)

Frontiera Curtici (Arad)

Pobeda Star Bisnov (Timiș)

 

SERIA A IX-A

CSO Cugir (Alba)

Avântul Reghin (Mureș)

Gloria Bistrița (Bistrița-Năsăud)

Sticla Arieşul Turda (Cluj)

Unirea Ungheni (Mureș)

CS Hunedoara (Hunedoara)

Unirea 1924 Alba Iulia (Alba)

Sănătatea Cluj (Cluj)

CS Ocna Mureş (Mureș)

Academia de Fotbal Viitorul Cluj (Cluj)

 

SERIA A X-A

Minaur Baia Mare (Maramureș)

SCM Zalău (Sălaj)

CA Oradea (Bihor)

Lotus Băile Felix (Bihor)

Sportul Şimleu Silvaniei (Sălaj)

Someşul Dej (Cluj)

CSM Satu Mare (Satu Mare)

Progresul Şomcuta Mare (Maramureș)

Luceafărul Oradea (Bihor)

CFR 2 Cluj-Napoca (Cluj)

 

* Față de sezonul trecut, din serie nu mai fac parte Corona Brașov (promovată în Liga 2 și devenită FC Brașov) și Astra 2 Giurgiu (desființată), iar în locul lor au fost aduse FC Pucioasa (mutată din Seria 6) și FC Hermannstadt 2 (mutată din Seria 7, reprimită în campionat, deși retrogradase).

 





comentarii
1 comentarii

Timis, nu Timisoara...
pe bune?
24.08.2021 11:09
Din aceeasi categorie
Muzeul Astra

SEVIS

Vacanta Eurotrip
info
A.D.I. Eco Sibiu
EVENIMENT TV
Comunicat Carmangeria Imperial final
Licitatie publica

accentmedia