SEVIS
Sibienii, în căutarea primei victorii cu Astra
953 vizualizari
Giurgiuvenii s-au impus în trei din cele cinci întâlniri directe, Hermannstadt neavând până acum nicio victorie. Jucătorii lui Liviu Ciobotariu speră să câștige, duminică, pe terenul unei formații care tocmai a obținut calificarea în semifinalele Cupei României, dar care în ultimele săptămâni a fost zguduită de arestarea patronului Ioan Niculae.

FC Hermannstadt este în căutarea primului succes cu Astra. Sibienii speră să profite de oboseala acumulată de giurgiuveni după sfertul de finală din Cupa României cu Petrolul, de la milocul acestei săptămâni, și să furnizeze surpriza, chiar dacă joacă în deplasare.

Din precedentele cinci întâlniri directe, Astra s-a impus în trei rânduri, alte două meciuri încheindu-se la egalitate. În primul sezon al sibienilor în Liga 1, astralii au câștigat cu 2-0 la Giurgiu, acolo unde își disputau la vremea aceea ”alb-roșii” meciurile considerate pe teren propriu, șu cu 1-0 la Giurgiu.

Apoi, în ediția de campionat 2019/2020, ambele jocuri între cele două echipe s-au terminat la egalitate, 0-0 în localitatea de la nord de Dunăre și 2-2 la Sibiu, pe ”Municipal”. Pe arena din Parcul Sub Arini, după o primă repriză ”albă”, croatul Gabriel Debeljuh a deschis scorul în debutul actului secund, dar Valentin Gheorghe a întors rezultatul cu o ”dublă”. Adrian Bălan, atacant ajuns între timp la Rapid, a salvat un punct cu două minute înainte de final, partida - una în care Sebastian Colțescu a fost darnic cu cartonașele galbene, împărțind opt avertismente - încheindu-se la egalitate, scor 2-2.

În actualul sezon, la Mediaș, Astra și-a reluat șirul victoriilor cu FC Hermannstadt. Giurgiuvenii s-au impus cu 1-0 printr-un gol marcat de același Valentin Gheorghe cu 8 minute înainte de final. În acel meci, fostul antrenor al sibienilor, ibericul Ruben Albes, a trimi în terne o formulă de echipă din care, între timp, au dispărut mai mulți jucători, Jo Santos fiind transferat la Viitorul, Sony Mustivar aungând la o formație din Cipru, iar Fabio Fortes fiind trimis în iarnă la echipa a doua. Albes i-a folosit pe Cristiano - Al. Vodă (Belu-Iordache '46), I. Stoica, Viera, R. Opruţ -  Addae (Karanovic '67), R. Pires - Jo Santos, Mustivar (Buzan '83), Alhassan - Fortes.

Înaintea meciului de duminică, FC Hermannstadt ocupă penultimul loc în clasamentul Ligii 1, cu 22 de puncte. Sibienii sunt după două eșecuri consecutive, 1-0 pe ”Ion Oblemenco”, cu Universitatea Craiova, și 2-1 la Mediaș, cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe, meci în care ”alb-roșii” au acuzat acordarea gratuit a unei lovituri de la 11 metri covăsnenilor, la scorul de 1-1, din care Gabriel Vașvari a înscris golul victoriei.

Astra, în schimb, n-a mai pierdut de trei etape în campionat. Giurgiuvenii au câștigat cu 3-2 la Iași și cu 2-0, pe teren propriu, cu Dinamo, iar în etapa precedentă au terminat la egalitate cu Academica Clinceni, în deplasare.

Formația lui Eugen Neagoe s-a calificat, la mijlocul acestei săptămâni, în semifinalele Cupei României, după ce a învins-o pe Petrolul Ploiești, pe Stadionul ”Ilie Oană”, cu 3-0 prin golurile lui  Merloi, Krpic (penalti) şi Wuthrich. În acea partidă, Eugen Neagoe a folosit următoarea formulă de echipă: Lazar - Sousa, Raspopovic (Graovac ’78), Jovanovic, Lamanje - Canadija, Boe-Kane - Merloi (Stahl ’62), M. Răduţ (Wuthrich ’78), Pahonţu (Balaure ’10) - Krpic (Montini ’62).

Meciul dintre Astra și FC Hermannstadt, contând pentru etapa a XXVI-a a Ligii 1, va fi duminică, pe Stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu, de la ora 15:00.