FITS 2022
Sibianul Dominic Crăciunean, campion național la săritura în înălțime și record personal
b.o.n.
748 vizualizari

Dominic Crăciunean a devenit campion național de copii 1 la săritura în înălțime. Cu această ocazie, sibianul a stabilit un nou record personal cu o săritură de 1,67 metri.
Sportivul de la Clubul Sportiv Școlar Șoimii a obținut și medalia de argint la săritura în lungime, cu 5,47 metri, egalându-și recordul personal.
”Dominic este un copil genial. A stabilit la înălțime un nou record personal, cu care a devenit campion național de copii 1, iar la săritura în lungime și-a egalat recordul personal și a luat «argintul», în condițiile în care condițiile de pregătire sunt dificile. Este un sportiv de mare valoare, un băiat modest,fenomenal și plin de calități. A mai luat o medalie de aur și una de argint la aceste probe la concursurile din sală, pe lângă faptul că a terminat cu 10 la școală și a câștigat și Olimpiada de Astrologie la nivel județean. Pentru mine, este «Super Domi», îl felicit din suflet si le mulțumesc părinților pentru sprijinul acordat”, a declarat antrenorul atletului de la CSȘ Șoimii, prof. Gabriel Băra.
Campionatele Naționale de copii 1 și 2 în aer liber au avut loc la Craiova, la această competiție fiind prezenți peste 300 de sportivi.