Se confirmă: 2-0 e cel mai periculos scor! Premiere la Mediaş: Sergiu Buş, prima "dublă"; Edy Iordănescu, primul antrenor eliminat!
1312 vizualizari
Se confirmă: 2-0 e cel mai periculos scor! Premiere la Mediaş: Sergiu Buş, prima
Gaz Metan a debutat în noul sezon cu un semi-eşec. Lucrurile păreau perfecte pentru "lupii negri" în prima repriză, când au marcat de două ori. În partea a doua, dâmboviţenii au reuşit să egaleze. În prelungiri, medieşenii au cerut penalti pentru un presupus henţ, dar "centralul" Rădulescu n-a dat nimic. Edward Iordănescu, antrenorul Gazului Metan, a fost trimis în tribună.

Meciul de la Mediaş a fost al patrulea încheiat la egalitate, în etapa inaugurală a sezonului. Gaziştii au început bine confruntarea şi păreau că vor reuşi să obţină o victorie confortabilă şi să preia şefia clasamentului, însă cele petrecute după pauză i-au adus cu picioarele pe pământ.
Prima ocazie a fost irosită de Darius Olaru, jucătorul acontat de FCSB, dar care a fost lăsat să continue la Mediaş până în iarnă. Portarul Aioani s-a opus şutului mijlocaşului Gazului Metan ('8). Sergiu Buş a deschis scorul la jumătatea reprizei, reluând din centrul careului mingea centrată de Vali Creţu. Olaru a ratat şansa de a face 2-0 ('33), dar l-a răzbunat acelaşi Sergiu Buş, care a împins în plasă mingea respinsă de Aioani la "capul" decarului medieşean ('43).
Darius Olaru şi-a mai încercat o dată şansa, dar mingea şutată de mijlocaş a lovit bara ('46).
La 20 de minute de la reluare, dinamovistul Neicuţescu, împrumutat la Chindia de gruparea din Ştefan cel Mare, a trimis balonul printre picioarele lui Marius Constantin, l-a culcat pe Larie şi l-a lăsat fără replică pe Pleşca, şutând sec, la colţul lung, în plasa laterală.

• Atacantul Gazului Metan, Sergiu Buş, e primul jucător care înscrie două goluri, în actualul sezon, iar Edward Iordănescu e primul antrenor eliminat.

Cu 6 minute înainte de final, la o aruncare de la margine, cehul Droppa a jucat mingea cu mâna în propriul careu. După o scurtă ezitare, "centralul" Rădulescu a dictat lovitură de la 11 metri, la semnalizarea asistentului Bârleanu. Fostul jucător al Gazului Metan, Ovidiu Bic, a transformat penaltiul, restabilind egalitatea.
Droppa a încercat să-şi ia revanşa, dar şutul său, d ela distanţă, a fost scos de sub transversală de Aioani ('88).
În prelungiri, medieşenii au cerut penalti la un presupus henţ în careu a lui Neicuţescu, dar arbitrul a văzut altceva.
S-a terminat la egalitate, scor 2-2. Cele două echipe şi-au împărţit punctele şi, da, s-a confirmat încă o dată, 2-0 e cel mai periculos scor...

GAZ METAN MEDIAŞ - CHINDIA TÎRGOVIŞTE 2-2 (2-0)
Au marcat:
Sergiu Buş '24 şi '43 / Mihai Neicuţescu '65, Ovidiu Bic '86 - penalti.
GAZ METAN: Pleşca - Val. Creţu. Larie, M. Constanin, Velisar - Neluţ Roşu, Lukas Droppa - Moussa Sanoh (Ely Fernandes '55), Darius Olaru (Pleaşcă '82), Nasser Chamed (Drăghici '75) - Sergiu Buş. Antrenor: Edward Iordănescu.
CHINDIA: Aioani - Martac, Benga, Leca, Dumitraşcu - Novac - Raţă (Yameogo '46, D. Florea '73), Bic, Liviu Mihai (Neguţ '46), Neicuţescu - Voduţ. Antrenor: Viorel Moldovan.
Arbitru: George Rădulescu.
Asistenţi: Bogdan Gheorghe şi Vlad Bârleanu.
Rezervă: Adrian Cojocaru;
Observatori: Marian Salomir şi Cătălin Popa.
Cartonaşe galbene: Edward Iordănescu '70, '90 / Voduţ '36, Yameogo '56.
​Cartonașe roșii: Edward Iordănescu '90 / -.

CASA LIGA 1, ETAPA I
Vineri, 12 iulie
FC VOLUNTARI - SEPSI OSK SF. GHEORGHE 0-0
Sâmbătă, 13 iulie
ASTRA GIURGIU - FC BOTOŞANI 2-2 (1-2)
Au marcat:
Valentin Gheorghe '41, David Tiram '73 / Jonathan Rodriguez '21 - penalti, Hervin Ongenda '26
* Andrei Patache (FC Botoşani) a fost eliminat în minutul 71.
CFR CLUJ - POLITEHNICA IAŞI 1-1 (1-0)
Au marcat:
Ciprian Deac '23 / Florian Loshaj '62
Duminică, 14 iulie
UNIVERSITATEA CRAIOVA - ACADEMICA CLINCENI 3-2 (2-1)
Au marcat:
Andrei Răuţă '13 - autogol, Ivan Martic '41, Vasile Constantin '90+4 / Adrian Şut '29, Phillippe Nsiah '90+3
FCBS - FC HERMANNSTADT 4-3 (2-1)
Au marcat:
Florinel Coman '23, Ioan Hora '30, Dennis Man '53, Dragoş Nedelcu '80 / Juvhel Tsoumou '45, Alexandru Dandea '57, Gabriel Debeljuh '90+3
Luni, 15 iulie
Au marcat:
Partida FC VIITORUL - DINAMO BUCUREŞTI se va disputa luni seara, de la ora 21:00.