SEVIS
Remiză pentru FC Hermannstadt la debutul lui Liviu Ciobotariu pe banca sibienilor
799 vizualizari

La două zile distanță după ce a semnat noul contract, Liviu Ciobotariu a condus de pe margine echipa sibiană la remiza cu Academic Clinceni, la Călărași. Celor două echipe nu le-au fost suficiente 90 de minute pentru a marca măcar o dată.
Sibienii au fost mai activi în debutul jocului. David Mayoral a primit în adâncime, dar nu a găsit culoar de șut și a tras în Ventura ('3). Două minute mai târziu, Sîntean a trecut de doi adversari, pe stânga, și a centrat pe colțul lung pentru Addae, al cărui ”cap” a fost reținut în doi timpi de Vâlceanu.
Portarul Clinceniului a avut o nouă intervenție la reluarea cu capul a lui Sîntean din centrarea lui Petrișor Petrescu, mijlocaș revenit la Hermannstadt după un periplu tocmai la Academica ('29).
Reacția ilfovenilor a venit târziu, de-abia cu 11 minute înainte de pauză. Cordea a centrat pe colțul lung pentru Dobrescu, acesta di urmă a recenrat și, din fața porții, Pashov a reluat alături, incomodat de Ionuț Stoica.
Două minute mai târziu, Dâlbea a scos scurt pentru Sîntean, în dreapta, care a șutat din prima, dar Vâlceanu s-a opus. Goal-keeper-ul Academicii s-a remarcat și la șutul cu pământul, de la distanță, al lui Dâlbea, căpitanul Sibiului ('37).
Clinceniul a avut un gol eronat anulat de ”centralul” Găman la semnalizarea de la margine, bulgarul Chinchukov primind în poziție regulamentară mingea, înainte de a înscrie, dar s-a considerta că era în ofsaid ('39).
În partea a doua a jocului, ilfovenii au mai echilibrat disputa, după ce, în prima repriză, Hermannstadt a avut 4-0 la șuturi pe poartă.
Sibienii puteau deschide scorul cu 12 minute înainte de final, când Gardoș a căzut ca un sac de cartofi în marginea propriului careu de 16 metri, Mayoral i-a pasat lui Adda, care însă a șutat alături, în cros.
Mayoral a fost din nou omul cu assist-ul, peste alte 4 minute, dar Karanovic a fost prea lent și Vâlceanu a reținut de la picioarele acestuia.
Ultima oportunitate de a deschide scorul a irosit-o Baba Alhassan în prelungiri, jucătorul Sibiului relând slab, în brațele lui Vâlceanu, din centrarea lui Mățel.
S-a terminat 0-0, rezultat în urma căruia FC Hermannstadt are acum 16 puncte și urcă pentru moment pe locul 13.

ACADEMICA: Vâlceanu - Pashov, Jutric, Gardoş, Dobrescu - Cascini, Ventura (Dumitriu ’65) - Cordea (Andronic ’64), Longher (Chandarov '8; Boiciuc '65), C. Tănase (Achim ’20) - Chunchukov. Antrenor: Ilie Poenaru.
FC HERMANNSTADT: Cristiano - Scarlatache (Măţel ’59), Viera, I. Stoica - P. Petrescu (Aralica ’90), Addae, Dâlbea, R. Pires, Opruț - Mayoral (Alhassan ’90), Sîntean (Karanovic ’53). Antrenor: Liviu Ciobotariu.