Tribuna
Raul Opruț și medieșeanul Darius Olaru, printre cei 43 de jucători folosiți de selecționerul Edward Iordănescu în campania de calificare la EURO 2024
Raul Opruț și medieșeanul Darius Olaru, printre cei 43 de jucători folosiți de selecționerul Edward Iordănescu în campania de calificare la EURO 2024

 

Fostul fundaș stânga a l lui Hermnannstadt, Raul Opruț, și medieșeanulDarius Olaru, în prezent căpitanul vicecampioanei FCSB, se numără printre cei 43 de jucători folosiți de selecționerul Edward Iordănescu în preliminariile Campionatului European, campanie în urma căreia s-a obținut calificarea la turneul final al EURO, de anul viitor, din Germania.

Federația Română de Fotbal prezintă zonele de unde provin aceştia, la judeţe dominând Olt şi Constanţa.

Printre ei sunt trei ”tricolori” din aceste preliminarii născuţi în afara graniţelor României. Este vorba de Mario Camora (Portugalia), Ianis Hagi (Turcia) şi Bogdan Racoviţan (Franţa). Ceilalţi 40 din totalul de 43 acoperă toate regiunile istorice ale României.

Judeţele care au furnizat cei mai mulţi tricolori sunt, la egalitate, Constanţa şi Olt, fiecare cu câte 4 nume. Imediat după este Dâmboviţa, cu 3 reprezentanţi.

București (7): Florin Niţă, Ionuţ Radu, Radu Drăguşin, Ionuţ Nedelcearu, Răzvan Marin, Denis Drăguş, Alex Dobre.

Muntenia (7): Marian Aioani (Ilfov), Valentin Ţicu (Prahova), Florin Tănase (Dâmboviţa), Valentin Mihăilă (Dâmboviţa), Octavian Popescu (Dâmboviţa), Florinel Coman (Brăila), Daniel Bîrligea (Brăila).

Ardeal (6): Horaţiu Moldovan (Cluj), Olimpiu Moruţan (Cluj), Andrei Raţiu (Alba), Nicolae Stanciu (Alba), Darius Olaru (Sibiu), Andrei Artean (Hunedoara).

Oltenia (5): Nicuşor Bancu (Olt), Andres Dumitrescu (Olt), Vladimir Screciu (Olt), Marius Ştefănescu (Olt), Tudor Băluţă (Dolj).

Moldova (4): Ştefan Târnovanu (Iaşi), Andrei Burcă (Bacău), Vasile Mogoş (Vaslui), Louis Munteanu (Vaslui).

Dobrogea (4): Cristi Manea (Constanţa), Andrei Borza (Constanţa), Alexandru Cicâldău (Constanţa), Denis Alibec (Constanţa).

Banat (3): Deian Sorescu (Caraş-Severin), Raul Opruţ (Caraş-Severin), Marius Marin (Timiş).

Crișana (3): Adrian Şut (Bihor), George Puşcaş (Bihor), Dennis Man (Arad).

Maramureș (1): Adrian Rus (Satu Mare).

 

 






comentarii
0 comentarii

Din aceeasi categorie
Q House

Comunicat de presa

Comunicat de presa

EVENIMENT TV
VISA MEDICA
visa medica
Cartuse toner, unitati cilindru
Magazin
Licitatie publica

ACCENT MEDIA