PNL
Liga I / Gaz Metan – Pandurii 0-1
Pustai: "Acasă este întotdeauna mai bine"
Pustai:

Revenit la Mediaş, dar ca antrenor al adversarei de luni seara a Gazului Metan, gruparea din Tg. Jiu, antrenorul Cristi Pustai a acuzat "o stare destul de ciudată" înaintea jocului. Tehnicianul a declarat, în conferinţa de presă de după meci, că se simte foarte ataşat de oraşul de pe Tîrnava Mare şi că, în opinia lui, clubul gorjean este doar "un loc de muncă": "Acasă este întotdeauna cel mai bine. Nu pot să zic că îmi lipseşte ceva la Tg. Jiu. Acasă înseamnă familia, prieteni intimi... Pandurii este un loc de muncă, am şi la Tg. Jiu oameni cu care mă înţeleg bine, am chiar şi prieteni... Cred că niciodată n-o să spun că în altă parte e acasă". Legat de meci, Pustai a afirmat că echipa sa a început mai greoi, dar că pe parcurs şi-a revenit şi a început să pună probleme. Antrenorul "pandurilor" a recunoscut că a putut pregăti foarte bine acest meci deoarece îşi cunoştea adversarul foarte bine. "Am avut un început mai slab. Am reuşit totuşi să fim atenţi la acele faze fixe, pentru că în meciul din tur am reuşit să ne dăm un autogol şi un "tontogol", primul în urma unei faze fixe. În primele 15 minute am avut emoţii. Trecând peste această perioadă, am început să intrăm în joc, am avut acea ocazie la schimbarea de direcţie a lui Ciucur. Încet, încet, am reuşit să avem o posesie mai bună în zona centrală cu cei 3 jucători, Eldon, Anton şi Breeveld. Era ceea ce ne doream pentru ca, în momentul în care câştigam mingea lungă lansată de medieşeni să avem o posesie progresivă spre poarta adversă. Am marcat repede după pauză, după care ne-am complăcut într-un joc de aşteptare. Sunt puţin supărat pe unii jucători pentru că, în momentul în care ai asemenea contre, ar fi trebuit să încheiem măcar cu şuturi pe spaţiul porţii. Dar, asta e! Sunt 3 puncte foarte importante pentru noi în lupta pentru obiectivul pe care ni l-am propus. Mai sunt încă 8 etape de disputat. Am întâlnit o echipă pe care o cunoşteam, pentru că, în afara a 2 sau 3 jucători, restul au fost aduşi pe vremea când şi eu activat la Gaz Metan. Ştiam că este o echipă omogenă, o echipă care are încredere în ea şi care, care joacă foarte bine cu formaţiile mai bine clasate, mai ales pe teren propriu. Pentru mine este o victorie grea. Am avut o stare destul de ciudată înaintea meciului. Acum, după meci, în 10-15 minute sper să se risipească acele trăiri. Ştiam că se va duce o luptă aprigă pe benzile terenului, de aceea toată săptămâna am pregătit cupluri, să închidem foarte bine. Meciul tur l-am pierdut, acum am câştigat, am împărţit cele 6 puncte", a mai spus Pustai. (Ovidiu B.)