Tribuna
Sevis
Program favorabil pentru FC Hermannstadt în Liga 2. Sibienii joacă acasă cu Poli Iași, Csikszereda, Steaua, Petrolul și ”U” Cluj. Derbiul local cu Șelimbărul, în etapa a XI-a
b.o.n.
3412 vizualizari
Program favorabil pentru FC Hermannstadt în Liga 2. Sibienii joacă acasă cu Poli Iași, Csikszereda, Steaua, Petrolul și ”U” Cluj. Derbiul local cu Șelimbărul, în etapa a XI-a
© Facebook CSC 1599 Șelimbăr

(ACTUALIZARE)

FC Hermannstadt și CS Comunal 1599 Șelimbăr și-au aflat programul din sezonul regular al Ligii 2. Ambele echipe sibiene vor juca în prima etapă pe teren propriu, cu FC Buzău, respectiv Dacia Unirea Brăila. FC Hermannstadt și CS Comunal Șelimbăr se vor întâlni în etapa a XI-a pe terenul ”alb-roșilor”.

La prima vedere, FC Hermannstadt - echipă care are drept obiectiv promovarea - este ușor avantajată de tragerea la sorți. Sibienii vor juca pe teren propriu cu principalele contracandidate la promovare sau cu echipele cu pretenții, cum e Steaua, care nu are drept de promovare, astfel: Politehnica Iași, în etapa a III-a; FK Csikszereda (et. a V-a); Steaua București (et. a XIII-a); Petrolul Ploiești (et. a XV-a); Universitatea Cluj (et. a XVIII-a).

CS Comunal Șelimbăr se va deplasa pe ”Ghencea” în etapa a VII-a. Două etape mai târziu, echipa lui Eugen Beza joacă la Ploiești, cu Petrolul. Șelimbărul va primi vizita Universității Cluj în etapa a XII-a. Tot acasă va juca împotriva celor de la Poli Iași (et. a XVI-a) și Csikszereda (et. a XVIII-a).

Echipele participante vor juca fiecare cu fiecare o singură dată în sezonul regular, urmând ca apoi să fie repartizate, pe baza clasamentului, în cea de-a doua fază a competiției: play-off sau play-out.

Primele 6 clasate la finalul sezonului regular își vor disputa locurile de promovare într-un play-off. De această dată, partidele se vor juca tur-retur, rezultând astfel încă 10 meciuri pentru fiecare formaţie. La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8, respectiv 7 din play-out-ul Ligii 1.

Echipele de pe locurile 7-20 la finalul sezonului regular vor fi repartizate în două serii de play-out, disputând doar un tur de 7 etape, care va asigura încă 6 meciuri pentru fiecare echipă. Vor retrograda 5 echipe, adică ultimele două clasate din fiecare serie și pierzătoarea barajului dintre penultimele clasate în aceste grupe de play-out.

 

PROGRAMUL SEZONULUI REGULAR AL LIGII 2

ETAPA I (31 iulie)

Ripensia Timișoara - Dunărea Călărași

Unirea Dej - Unirea Slobozia

CS Comunal Șelimbăr - Dacia Unirea Brăila

FC Brașov Steagul Renaște - Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Steaua București - FK Csikszereda

Astra Giurgiu - Metaloglobus București

Petrolul Ploiești - Politehnica Iași

Concordia Chiajna - Unirea Constanța

FC Hermannstadt - FC Buzău

Universitatea Cluj - SSU Politehnica Timișoara

 

ETAPA A II-A

Dunărea Călărași - SSU Politehnica Timișoara

FC Buzău - Universitatea Cluj

Unirea Constanța - FC Hermannstadt

Politehnica Iași - Concordia Chiajna

Metaloglobus București - Petrolul Ploiești

FK Csikszereda - Astra Giurgiu

Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Steaua București

Dacia Unirea Brăila - FC Brașov Steagul Renaște

Unirea Slobozia - CS Comunal Șelimbăr

Ripensia Timișoara - Unirea Dej

 

ETAPA A III-A

Unirea Dej - Dunărea Călărași

CS Comunal Șelimbăr - Ripensia Timișoara

FC Brașov Steagul Renaște - Unirea Slobozia

Steaua București - Dacia Unirea Brăila

Astra Giurgiu - Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Petrolul Ploiești - FK Csikszereda

Concordia Chiajna - Metaloglobus București

FC Hermannstadt - Politehnica Iași

Universitatea Cluj - Unirea Constanța

SSU Politehnica Timișoara - FC Buzău

 

ETAPA A IV-A

Dunărea Călărași - FC Buzău

Unirea Constanța - SSU Politehnica Timișoara

Politehnica Iași - Universitatea Cluj

Metaloglobus București - FC Hermannstadt

FK Csikszereda - Concordia Chiajna

Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Petrolul Ploiești

Dacia Unirea Brăila - Astra Giurgiu

Unirea Slobozia - Steaua București

Ripensia Timișoara - FC Brașov Steagul Renaște

Unirea Dej - CS Comunal Șelimbăr

 

ETAPA A V-A

CS Comunal Șelimbăr - Dunărea Călărași

FC Brașov Steagul Renaște - Unirea Dej

Steaua București - Ripensia Timișoara

Astra Giurgiu - Unirea Slobozia

Petrolul Ploiești - Dacia Unirea Brăila

Concordia Chiajna - Viitorul Pandurii Tg. Jiu

FC Hermannstadt - FK Csikszereda

Universitatea Cluj - Metaloglobus București

SSU Politehnica Timișoara - Politehnica Iași

FC Buzău - Unirea Constanța

 

ETAPA A VI-A

Dunărea Călărași - Unirea Constanța

Politehnica Iași - FC Buzău

Metaloglobus București - SSU Politehnica Timișoara

FK Csikszereda - Universitatea Cluj

Viitorul Pandurii Tg. Jiu - FC Hermannstadt

Dacia Unirea Brăila - Concordia Chiajna

Unirea Slobozia - Petrolul Ploiești

Ripensia Timișoara - Astra Giurgiu

Unirea Dej - Steaua București

CS Comunal Șelimbăr - FC Brașov Steagul Renaște

 

ETAPA A VII-A

FC Brașov Steagul Renaște - Dunărea Călărași

Steaua București - CS Comunal Șelimbăr

Astra Giurgiu - Unirea Dej

Petrolul Ploiești - Ripensia Timișoara

Concordia Chiajna - Unirea Slobozia

FC Hermannstadt - Dacia Unirea Brăila

Universitatea Cluj - Viitorul Pandurii Tg. Jiu

SSU Politehnica Timișoara - FK Csikszereda

FC Buzău - Metaloglobus București

Unirea Constanța - Politehnica Iași

 

ETAPA A VIII-A

Dunărea Călărași - Politehnica Iași

Metaloglobus București - Unirea Constanța

FK Csikszereda - FC Buzău

Viitorul Pandurii Tg. Jiu - SSU Politehnica Timișoara

Dacia Unirea Brăila - Universitatea Cluj

Unirea Slobozia - FC Hermannstadt

Ripensia Timișoara - Concordia Chiajna

Unirea Dej - Petrolul Ploiești

CS Comunal Șelimbăr - Astra Giurgiu

FC Brașov Steagul Renaște - Steaua București

 

ETAPA A IX-A

Steaua București - Dunărea Călărași

Astra Giurgiu - FC Brașov Steagul Renaște

Petrolul Ploiești - CS Comunal Șelimbăr

Concordia Chiajna - Unirea Dej

FC Hermannstadt - Ripensia Timișoara

Universitatea Cluj - Unirea Slobozia

SSU Politehnica Timișoara - Dacia Unirea Brăila

FC Buzău - Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Unirea Constanța - FK Csikszereda

Politehnica Iași - Metaloglobus București

 

ETAPA A X-A

Dunărea Călărași - Metaloglobus București

FK Csikszereda - Politehnica Iași

Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Unirea Constanța

Dacia Unirea Brăila - FC Buzău

Unirea Slobozia - SSU Politehnica Timișoara

Ripensia Timișoara - Universitatea Cluj

Unirea Dej - FC Hermannstadt

CS Comunal Șelimbăr - Concordia Chiajna

FC Brașov Steagul Renaște - Petrolul Ploiești

Steaua București - Astra Giurgiu

 

ETAPA A XI-A

Astra Giurgiu - Dunărea Călărași

Petrolul Ploiești - Steaua București

Concordia Chiajna - FC Brașov Steagul Renaște

FC Hermannstadt - CS Comunal Șelimbăr

Universitatea Cluj - Unirea Dej

SSU Politehnica Timișoara - Ripensia Timișoara

FC Buzău - Unirea Slobozia

Unirea Constanța - Dacia Unirea Brăila

Politehnica Iași - Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Metaloglobus București - FK Csikszereda

 

ETAPA A XII-A

Dunărea Călărași - FK Csikszereda

Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Metaloglobus București

Dacia Unirea Brăila - Politehnica Iași

Unirea Slobozia - Unirea Constanța

Ripensia Timișoara - FC Buzău

Unirea Dej - SSU Politehnica Timișoara

CS Comunal Șelimbăr - Universitatea Cluj

FC Brașov Steagul Renaște - FC Hermannstadt

Steaua București - Concordia Chiajna

Astra Giurgiu - Petrolul Ploiești

 

ETAPA A XIII-A

Petrolul Ploiești - Dunărea Călărași

Concordia Chiajna - Astra Giurgiu

FC Hermannstadt - Steaua București

Universitatea Cluj - FC Brașov Steagul Renaște

SSU Politehnica Timișoara - CS Comunal Șelimbăr

FC Buzău - Unirea Dej

Unirea Constanța - Ripensia Timișoara

Politehnica Iași - Unirea Slobozia

Metaloglobus București - Dacia Unirea Brăila

FK Csikszereda - Viitorul Pandurii Tg. Jiu

 

ETAPA A XIV-A

Dunărea Călărași - Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Dacia Unirea Brăila - FK Csikszereda

Unirea Slobozia - Metaloglobus București

Ripensia Timișoara - Politehnica Iași

Unirea Dej - Unirea Constanța

CS Comunal Șelimbăr - FC Buzău

FC Brașov Steagul Renaște - SSU Politehnica Timișoara

Steaua București - Universitatea Cluj

Astra Giurgiu - FC Hermannstadt

Petrolul Ploiești - Concordia Chiajna

 

ETAPA A XV-A

Concordia Chiajna - Dunărea Călărași

FC Hermannstadt - Petrolul Ploiești

Universitatea Cluj - Astra Giurgiu

SSU Politehnica Timișoara - Steaua București

FC Buzău - FC Brașov Steagul Renaște

Unirea Constanța - CS Comunal Șelimbăr

Politehnica Iași - Unirea Dej

Metaloglobus București - Ripensia Timișoara

FK Csikszereda - Unirea Slobozia

Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Dacia Unirea Brăila

 

ETAPA A XVI-A

Dunărea Călărași - Dacia Unirea Brăila

Unirea Slobozia - Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Ripensia Timișoara - FK Csikszereda

Unirea Dej - Metaloglobus București

CS Comunal Șelimbăr - Politehnica Iași

FC Brașov Steagul Renaște - Unirea Constanța

Steaua București - FC Buzău

Astra Giurgiu - SSU Politehnica Timișoara

Petrolul Ploiești - Universitatea Cluj

Concordia Chiajna - FC Hermannstadt

 

ETAPA A XVII-A

FC Hermannstadt - Dunărea Călărași

Universitatea Cluj - Concordia Chiajna

SSU Politehnica Timișoara - Petrolul Ploiești

FC Buzău - Astra Giurgiu

Unirea Constanța - Steaua București

Politehnica Iași - FC Brașov Steagul Renaște

Metaloglobus București - CS Comunal Șelimbăr

FK Csikszereda - Unirea Dej

Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Ripensia Timișoara

Dacia Unirea Brăila - Unirea Slobozia

 

ETAPA A XVIII-A

Dunărea Călărași - Unirea Slobozia

Ripensia Timișoara - Dacia Unirea Brăila

Unirea Dej - Viitorul Pandurii Tg. Jiu

CS Comunal Șelimbăr - FK Csikszereda

FC Brașov Steagul Renaște - Metaloglobus București

Steaua București - Politehnica Iași

Astra Giurgiu - Unirea Constanța

Petrolul Ploiești - FC Buzău

Concordia Chiajna - SSU Politehnica Timișoara

FC Hermannstadt - Universitatea Cluj

 

ETAPA A XIX-A

Universitatea Cluj - Dunărea Călărași

SSU Politehnica Timișoara - FC Hermannstadt

FC Buzău - Concordia Chiajna

Unirea Constanța - Petrolul Ploiești

Politehnica Iași - Astra Giurgiu

Metaloglobus București - Steaua București

FK Csikszereda - FC Brașov Steagul Renaște

Viitorul Pandurii Tg. Jiu - CS Comunal Șelimbăr

Dacia Unirea Brăila - Unirea Dej

Unirea Slobozia - Ripensia Timișoara

 

 

(ȘTIRE INIȚIALĂ)

În urma stabilirii țintarului sezonului 2021/2022 al Ligii 2 la fotbal s-a stabilit, în urmă cu câteva minute, la sediul Federației Române de Fotbal, că cele două echipe sibiene vor juca pe teren propriu în prima etapă. Astfel, FC Hermannstadt va primi vizita formației FC Buzău, pregătită de medieșeanul Cristi Pustai, în vreme ce CS Comunal 1599 Șelimbăr, nou-promovată în eșalonul secund, va juca, pe teren propriu,la Avrig, cu Dacia Unirea Brăila. Meciurile din prima etapă vor avea loc pe 31 iulie.
Revenim cu programul complet al sezonului regular al Ligii 2.





comentarii
2 comentarii

de obicei tin cu outsiderul selimbar,chipa lui phodor raus rusinea sibiului
19.07.2021 18:47
Nu exista echipa Steaua Bucuresti e vorba de CSA Steaua Bucuresti echipa infintata in 2018. Cum ati stiut sa scrieti la alte echipe denumirea exacta asa trebuia sa scrieti si la aceasta echipa.
Vivi Dragan
20.07.2021 20:01
Din aceeasi categorie
Staer

A.D.I. Eco Sibiu

Ghid informativ clienti EFSA

Tursib

Comunicat de presa

Vacanta Eurotrip
info
EVENIMENT TV
Licitatie publica

accentmedia