SEVIS
Prima victorie pentru CSU Sibiu în FIBA Europe Cup
634 vizualizari
© Răzvan Spechea (Facebook BC CSU Sibiu)
Echipa de baschet masculin CSU Sibiu a debutat cu victorie, astăzi, în Grupa D a FIBA Europe Cup, scor 88-75 (53-41), cu formaţia bulgară Balkan Botevgrad. Cel mai bun marcator al sibienilor a fost Isaiah Philmore, cu 24 de puncte.

CSU Sibiu a învins echipa bulgară BC Balkan Botevgrad cu scorul de 88-75 în primul meci din Grupa D a FIBA Europe Cup, ale cărei meciuri se dispută la Istanbul, în Turcia.
”Vulturii” au început meciul în forță, având +12 la finalul primului sfert (30-18). Actul secund afost multmai echilibrat (23-23), la pauza mare CSU conducând cu 53-41. Jucătorii lui Dan Fleșeriu și Cătălin Vulc au câștigat și cea de-a treia perioadă (23-16), ultima revenindu-le bulgarilor cu 18-12, pe fondul unei relaxări a ”vulturilor”. În final, CSU s-a impus la o diferență de 13 puncte (88-75).
Isaiah Philmore a fost cel mai bun om al echipei sibiene, cu 24 de puncte şi 9 recuperări. La CSU au mai evoluat Kevin Hardy (7 puncte, 3 recuperări, 5 pase decisive), Lucas Tohătan (12 puncte, 3 recuperări, 4 assist-uri), Rolland Torok (7 puncte, 8 recuperări, o pasă decisivă), Jayce Johnson (7 recuperări), KJ Jackson (7 puncte, două recuperări, 5 pase decisive), Christopher Cooper (16 puncte, 9 recuperări, o pasă decisivă), Christian Lutete (două puncte) și Marquis Addison (13 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive).
De la Balkan s-au remarcat Siyani Tahir Chambers (14 puncte, 4 recuperări, 6 pase decisive),  Davonta Jordan (13 puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă), Bojidar Avramov (16 puncte, 3 recuperări, două pase decisive) și Dimităr Dimitrov (11 puncte, 3 recuperări, un assist).
Etapa a II-a a grupei programează, joi, partidele dintre Balkan - CSM Oradea, respectiv CSU Sibiu - Beşiktaş, pentru ca în ultima etapă, vineri, să se joace meciurile dintre CSU Sibiu - CSM Oradea şi Balkan - Beşiktaş.