PNL
Brazile de fotbal
Plouă cu goluri
662 vizualizari

Mondialul brazilian se bucură de un real succes până acum pentru că, în ciuda căldurii şi a umidităţii care le pun serioase probleme jucătorilor - fiecare echipă e preocupată de spectacol. Aşa se face că media de goluri e una absolut impresionantă, în primele 12 meciuri înscriindu-se nici mai mult, nici mai puţin decât 40. Până acum, practic, un singur meci a stricat media, cel dintre Mexic şi Camerun, încheiat 1-0 pentru nord-americani, dar şi în acesta s-a mai înscris de două ori, dar reuşitele au fost anulate (eronat) pentru ofsaid. Duminică seara, o altă echipă cu pretenţii, Franţa, s-a distrat cu Honduras, pe care a învins-o cu 3-0. Benzema a fost omul meciului, cu două goluri... şi jumătate, la faza în care nefericitul Valladares a trimis în propria poartă tot el şutând în bară. Diferenţa ar fi putut fi şi mai mare, francezii şutând de alte două ori în bară, la 0-0. Tot de un autogol au beneficiat şi argentinienii, în debutul jocului cu Bosnia-Herţegovina, Kolasinac păcălindu-l pe propriul portar după numai 3 minute de joc. Messi a făcut 2-0 la jumătatea reprizei secunde, la capătul unei faze de excepţie, astfel că golul lui Ibisevic, din final ('85), n-a mai avut niciun efect. Aseară, Germania a făcut spectacol cu Portugalia. Nemţii s-au distrat cu o echipă rămasă în inferioritate încă din prima repriză, la 2-0. Muller a deschis scorul din penalti, apoi Hummels a făcut 2-0. Pepe a cedat nervos şi l-a luat de gât pe autorul primului gol, fiind eliminat direct. Muller a mai marcat o dată, chiar înainte de pauză, iar când mai erau vreo 10-12 minute până la finalul meciului tot el a reuşit "tripla". În cealaltă tabără, Cristiano Ronaldo a fost umbra jucătorului care a cucerit "Balonul de Aur". Astăzi sunt programate ultimele două meciuri din prima etapă. De la ora 19:00 îi vom revedea din nou pe algerienii care ne-au învins în amicalul din Elveţia, cu două săptămâni în urmă. Aceştia au de înfruntat puternica echipă a Belgiei, astfel că e de aşteptat să avem parte de un nou meci electrizant. Apoi, la o oră după miezul nopţii, la Cuiaba se ciocnesc Rusia şi Coreea de Sud, un alt meci care nu trebuie ratat. Între cele două, de la ora 22:00, Brazilia şi Mexic îşi dispută primul loc în grupa A.