Pe cai mari! ”Cavalerii roșii” fac o nouă victimă. Concordia, la primul eșec!
1414 vizualizari

”Cavalerii roșii” au produs surpriza dacă luam în calcul locurile ocupate de cele două echipe care s-au aflat față în față, sâmbătă, la Avrig. Concordia - una dintre cele două echipe încă neînvinse în actualul sezon, alături de FC Hermannstadt - era pe locul secund, cu 23 de puncte, în vreme ce sibienii - cu 11 puncte - se aflau pe 11. Surpriza n-a mai fost însă pe-atât de mare, pentru că diferența de pe teren n-a fost atât de mare, iar succesul celor din Șelimbăr este absolut meritat.

Prima ocazie de gol i-a aparținut lui Yameogo, fostul atacant al Chindiei, aflat la primul meci ca titular pentru CS Comunal. Fotbalistul din Burkina Faso a trimis peste transversală, de la 20 de metri ('4).

Un minut mai târziu, Borța a centrat din flancul drept pentru Adi Voicu, dar nici acesta n-a prins cadrul porții, reluând alături, cu capul, din centrul careului mare.

Același Voicu a trimis în brațele lui Gal o minge respinsă de portarul Șelimbărului, dar a fost semnalizat în ofsaid ('14).

În replică, Cărăruș a reluat cu capul, de la 7-8 metri, lateral stânga, însă în brațele lui Silveanu ('22).

Alte două ocazii ale oaspeților au rămas fără rezultat pe tabelă. Codrea a trimis imprecis, dintr-un voleu de pe la 25 de metri ('26), iar Balint a reluat alături din centrarea lui Borța ('30).

Sibienii puteau deschide scorul cu un minut înainte de pauză, când Alex Vodă a obținut un penalti. Lovitura de la 11 metri a fost executată de Ciocâlteu, în dreapta portarului Silveanu, care l-a ghicit și a reușit să pareze. Apoi, la cornerul rezultat, Goh s-a înălțat în centrul careului, însă a trimis peste transversală, cu capul.

Eforturile șelimbărenilor au fost răsplătite la 12 minute de la reluare, când Robert Boboc l-a învins pe Silveanu cu un șut plasat, de la 20 de metri, la rădăcina barei.

Nini Popescu a fost aproape de egalare cu un sfert de oră înainte de final, însă s-a opus Gal, apoi Younes Hamza, un alt jucător intrat pe parcurs, a reluat alături în urma unei lovituri de la colțul terenului ('76).

Adi Cîrstean ar fi putut face ca finalul meciului să fie mai liniștit pentru sibieni, însă nu a prins cadrul porții, după o centrare din lovitură liberă a lui Neacșa ('85).

Jucătorii lui Beza au gestionat cum trebuie finalul întâlnirii și au luat toate cele 3 puncte, obținând un rezultat care le asigură un moral bun înaintea unui alt test dificil, derbiul județean cu FC Hermannstadt.

CS COMUNAL ŞELIMBĂR - CONCORDIA CHIAJNA 1-0 (0-0)

A marcat: Robert Boboc '57.

CSC ȘELIMBĂR: 25. Rareș Gal - 20. George Monea, 6. Ciprian Natea (cpt.) (24. Bogdan Vișa '83), 23. Messie Biatoumoussoka, 15. Alexandru Vodă - 21. Ion Cărăruș (7. Alexandru Curtean '76), 5. Robert Boboc, 77. Nicolas Antone (Alexandru Luca '76), 26. Alexandru Ciocâlteu - 11. Blaise Yameogo (10. Alexandru Neacșa '76), 60. Massimo Goh (46. Adrian Cîrstean '67). Antrenor: Eugen Beza. Rezerve neutilizate: 12. Cosmin Vâtcă, 8, Radu Criștiu, 16. Ruben Vecerdea, 9. Toni Suciu.

CONCORDIA: 33. Alexandru Silveanu - 2. Florin Borța, 4. Bogdan Manole, 73. Andrei Marc (cpt.), 13. Cătălin Alexe (27. Alexandru Cherecheș '76), 28. Dorin Codrea, 8. Ionuț Biceanu, 10. Azdren Llullaku (20. Nini Popescu '59), 23. Alexandru Dușmanu (9. Younes Hamza '46), 21. Adrian Voicu, 7. Valentin Balint. Antrenor: Claudiu Niculescu. Rezerve neutilizate: 24. Marius Aldescu, 6. Raulk Palmeș, 5. Lucian Ion, 18. Bogdan Piper, 30. Florentin Puiu, 11. Gabriel Deac.

Arbitru: Mircea Ardelean (Arad). Asistenți: Raul Ghiciulescu (Lugoj), Daniel Humiță (Armeniş/Caraş- Severin). Rezervă: Mihail Lăstun (Rm. Vîlcea).

Observatori: Ioan Muresan (Timişoara), Mircea Bucur (Tg. Mureş).