Campionatele Naţionale de atletism, juniori II
Noi medalii pentru sportivii de la CSŞ Şoimii
1062 vizualizari
Patru sportivi sibieni au urcat pe podium la Naţionalele de juniori II, desfăşurate weekend-ul trecut, în Capitală.
Andreea Necşoiu a cucerit titlul de campioană naţională la aruncarea suliţei, la Campionatele Naţionale de juniori II, desfăşurate la finele săptămânii trecute, la Bucureşti. Sportiva de la CSŞ Şoimii a obţinut "aurul" cu o aruncare de 50,44 metri, fiind aproape de a corecta recordul naţional, care îi aparţine.
Alţi doi atleţi sibieni, Raluca Oprica şi Andreea Bejan, au cucerit "argintul", devenind vicecampioni naţionali. Cu o săritură de 5,86 metri, Oprica a ocupat locul 2 la săritura în lungime, iar Bejan s-a clasat tot pe locul secund la săritura în înălţime, cu 1,65 metri.
"Careul" medaliaţilor sibieni de la această ediţie a Campionatului Naţional de juniori II este întregit de Iustina Madina, cea care a obţinut "bronzul" la aruncarea discului, cu o performanţă de 38,05 metri.
Raluca Oprica şi Andreea Bejan sunt pregătite de prof. Adrian Toma, în vreme ce Andreea Necşoiu şi Iustina Madina sunt elevele prof. Petre Manu şi Ligia Cuciorovschi.