Liga I de fotbal
Modest, foarte modest
729 vizualizari
Gloria Bistriţa - Gaz metan Mediaş 1-0 (1-0) Fotbaliştii lui Cristi Pustai n-au prea contat în ofensivă, la Bistriţa, pierzând meciul de ieri în urma unui gol încasat în debutul întâlnirii.
Debutul meciului le-a aparţinut bistriţenilor şi Florin Lazăr a avut o primă intervenţie salvatoare, la Silvăşan, în minutul 3. Frăsinescu a tras imprecis, din marginea careului ('8), iar R. Mărginean, scăpat singur cu Şteţca, n-a reuşit să "mişte" tabela, portarul medişean respingând cu piciorul ('15). Două minute mai târziu, echipa lui Neluţu Sabău a deschis scorul. Coroian a primit un balon, la limita ofsaidului, a pasat în faţa porţii, pentru Silvăşan, iar acesta din urmă a îndeplinit o simplă formalitate.
Gaziştii au avut un pui de situaţie de a restabili egalitatea abia în partea a doua a reprizei, când Prodan a scăpat pe stânga, dar a ratat pasa la Sabou, pe "fir" întrând portarul Albuţ, care a reţinut fără probleme ('26). Zece minute mai târziu Pustai a crezut că-l pierde pe Eric, care s-a accidentat la mână, dar brazilianul a revenit pe gazon cu un bandaj pe mâna stângă.
Silvăşan a fost cât pe ce să-şi treacă "dubla" în cont, când a scăpat singur cu portarul gazist, dar Şteţca a blocat cu piciorul balonul şutat de bistriţean ('37). Şi Frăsinescu a irosit o situaţie mare de a face 2-0, cu 3 minute înainte de pauză, când a trimis, cu capul, din 6 metri, la încheietura barelor.
La 7 minute de la reluare, Silvăşan a scăpat singur spre poarta lui Şteţca, dar a fost ajuns în cele din urmă Buzean, şi deposedat. La celelalte buturi, medieşenii au cerut penalti, la un fault al lui Azevedo la Eric, dar arbitrul Danşa a lăsat jocul să continue ('59). Un minut mai târziu, gaziştii au expediat în sfârşit primul şut pe poartă al oaspeţilor, prin Prodan, dar Albuţ a reţinut fără probleme. Tot Prodan şi-a încercat tirul, de la 25 de metri, peste alte câteva zeci de secunde, dar n-a mai prins cadrul porţii, iar cu 13 minute înainte de final a ratat voleul şi şansa de a restabili egalitatea, la limita suprafeţei de pedeapsă.
Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 18. Frăsinescu, 17. Joao Pedro, 3. Ciucă, 15. Miclăuş - 14. Achim (9. Negrean '68), 21. R Mărginean, 4. A. Mureşan, 26. Enescu (20. Ad. Anca '89) - 19. Silvăşan (24. Hora '64), 7. Coroian. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.
Gaz metan: 30. Şteţca - 6. Nohai (29. Vidakovic '74; 11. Paina '84), 15. Hoban, 19. Fl. Lazăr, 8. Buzean - 14. Fl. Sabou, 18. Falemi, 27. Eric (2. Grillo Edson '62), 7. Al. Curtean - 10. C. Prodan, 9. Boaru. Antrenor: Cristian Pustai.
Arbitru: Laurenţiu Danşa. Asistenţi: Nicolae Marodin, Sebastian Stoianof. Rezervă: Mihai Prodan. Observatori: Octavian Goga, Marcel Lică.

Eric şi Vidakovic s-au accidentat
Doi dintre jucătorii folosiţi de către Cristi Pustai la Bistriţa s-au ales cu ceva accidentări, dar sunt şanse să fie apţi de joc pentru întâlnirea cu "marinarii" de apă sărată. Mijlocaşul Eric de Oliveira a fost călcat pe mână de un adversar, iar vârful de atac Nemanja Vidakovic s-a ales cu o lovitură puternică pe gleznă. "Mă doare foarte tare mâna, mi s-a umflat, pentru că am fost călcat pe degete d eun adversar. Voi merge la un control medical pentru a vedea ce s-a întâmplat mai exact", a afirmat Eric. "Vidakovic a primit o lovitură la nivelul gleznei, iar Eric va efectua o radiografie, pentru a ne edifica dacă este vorba despre o leziune osoasă la nivelul palmei stângi. La prima vedere, în principiu, nu pare ceva grav la niciunul", a precizat medicul Gazului metan, Tudor Tolciu. (C. Prişcă)

"N-am avut curajul să ne ridicăm la nivelul adversarului"
Ioan Rusu, directorul Trasngaz SA, unul dintre sponsorii principali ai grupării medieşene, nu şi-a ascuns dezamăgirea pentru înfrângerea de la Bistriţa. "Am pierdut alte 3 puncte; măcar unul de-am fi reuşit să luăm, ar fi fost ceva cât se poate de bine. Aşa se întâmplă când nu ai curajul să te ridici la nivelul adversarului. În prima repriză băieţii parcă au jucat sub tensiunea unui meci decisiv, iar după pauză am ieşit la joc şi chiar am dominat, în unele momente; părerea mea este însă că a fost un joc modest. Trecem peste acest nou eşec, iar dacă, duminică, vom bate Farul, putem spune că stăm destul de bine", a afirmat Rusu. (C. Prişcă)

"Moţul" mai vrea 6 puncte
Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, ieri, că formaţia sa a avut un meci dificil cu Gazul metan, "o echipă foarte bună de contraatac", şi că ar vrea încă 6 puncte în ultimele două etape ale turului pentru a avea o iarnă liniştită. "Am avut un joc destul de greu, Gaz metan e o echipă foarte bună de contraatac. În prima repriză puteam avea 4-0; începutul reprizei secunde ne-a aparţinut, am avut ocazii, dar puteam să şi pierdem la cele două oportunităţi ale oaspeţilor. Sunt puţin supărat din această cauză. Dacă am pierdut puncte până acum, am pierdut din cauza lipsei de concentrare. Nu-mi place cum am jucat ultimele 15 minute. Dacă am face 6 puncte în ultimele două meciuri, am salva acest tur, am avea o iarnă liniştită. Oricum, n-am fost niciodată o echipă moartă, blazată, însă am pierdut puncte în ultimele minute, pe greşeli, pe lipsă de concentrare. Echipa va juca mult mai bine în retur, avem doar 2 jucători în lot care erau şi în sezonul trecut. Era nevoie de timp şi iată, încet-încet apar şi rezultatele. Cu Gaz etan am obţinut o victorie meritată, dar am suferit în final şi din teama de a nu lua gol, ca în alte partide", a spus Sabău.

"«Războiul» e lung"
Antrenorul Gazului metan, Cristian Pustai, a declarat, ieri, după meciul cu Gloria Bistriţa, pierdut cu scorul de 1-0, că speră în salvarea de la retrogradare a formaţiei sale, care, cu două etape înainte de finalul turului, ocupă locul 14 în clasament. "Am avut două reprize total diferite. În prima parte am jucat foarte slab, în repriza a doua am jucat mai bine. N-am reuşit din păcate să egalăm şi rămânem cu 15 puncte. Sper să ne salvăm de la retrogradare, «războiul» e lung", a afirmat Pustai.

"Am fost emoţionat"
Cosmin Prişcă
Actualul antrenor al Gloriei Bistriţa, Ioan Ovidiu Sabău, care s-a aflat, acum câţiva ani, pe banca Gazului metan, a recunoscut, la finalul meciului de ieri, că a fost emoţionat la reîntâlnirea cu câţiva dintre foşti săi elevi. "A fost un meci emoţionant pentru mine, având în vedere că am jucat împotriva fostei mele echipe. M-am ataşat de cei de la Gaz metan, cu care m-am întâlnit foarte bine nu numai în perioada în care am fost eu la Mediaş, ci ori de câte ori ne-am reîntâlnit. Sunt nişte oameni deosebiţi, cu care am colaborat excelent. Dacă am fi reuşit, acum 4 sau 5 ani, să promovăm, sunt sigur că am fi putut forma, la Gaz metan, o echipă puternică, în care să îmbinăm experienţa unor jucători cu tinereţea altora", a afirmat Sabău.
Altfel, "Moţul" l-a lăudat pe antrenorul Gazului metan, Cristi Pustai, spunând că este meritul acestuia pentru faptul că a alcătuit o echipă ofensivă. "La ora actuală, Gazul metan este o echipă instruită pe atac; este meritul lui Cristi Pustai, el a alcătuit astfel echipa. Gazul metan are în componenţă jucători valoroşi pe relaţia unu la unu, Curtean, Hoban, Sabou, Eric, Prodan sau Boaru, care pot face oricând diferenţa. Sunt jucători cu valoare individuală", a declarat Sabău.
Întrebat dacă Alexandru Curtean i se aseamănă, Sabău a răspuns: "Nu ştiu dacă Alex Curtean e noul Sabău, nu cred că ne putem compara, dar e un jucător de mare viitor, care va face treabă bună în fotbalul românesc în curând".

"Ne-am pus mari speranţe în meciul de la Bistriţa. Gloria a fost o echipă incomodă, cu un joc aparte faţă de alte formaţii. Bistriţenii au jucat în permanenţă cu mingi lungi; am primit gol pe o greşeală în defensivă. În repriza secundă am fost tot pe ei, dar nu am reuşit să marcăm. Suntem condamnaţi sp batem Farul, în etapa viitoare".
Claudiu Boaru

Liga I, etapa a XV-a
Farul Constanţa - Pandurii Tg. Jiu 1-1 (Chico '65 / Ghindeanu '55); Universitatea Craiova - Rapid 0-0; Steaua - FC Timişoara 2-2 (D. Moreno '66, M. Rădoi '79 / D. Goga '51, Bădoi '76); Oţelul Galaţi - FC Braşov 2-1 (Viglianti '32, '75 / Dedu '21); FC Vaslui - Gloria Buzău 3-0 (Ad. Gheorghiu '12, Burdujan '40, Temwanjera '86); CFR Cluj - FC Argeş 2-0 (Y. Kone '27, E. Kone '47); Dinamo - Unirea Urziceni 0-1 (Bilaşco '57); Gloria Bistriţa - Gaz metan Mediaş 1-0 (Silvăşan '17); Poli Iaşi - CS Otopeni 2-0 (Kalai '77, Ignatov '82).