PNL
Măgura rămâne fără victorie în grupele EHF Cup. Eșec la diferență de 12 goluri, în Ungaria!
b.o.n.
898 vizualizari
Echipa din Cisnădie a pierdut al șaselea meci din faza grupelor în ediția 2019/2020 în EHF Cup. Măgura a încasat 200 de goluri și e pe ultimul loc, fără nciun punct.

Echipa feminină de handbal Măgura a fost învinsă, ieri, în deplasare, şi în ultimul meci din grupa B a EHF Cup, de Siofok, scor 34-22 (15-12), şi încheie pe ultimul loc, cu şase eşecuri consecutive, astfel că ratează sferturile de finală. Cisnădia a pierdut toate cele 12 partide din ultimele două sezoane în grupele Cupei EHF.

Măgura a început bine partida din Ungaria şi a condus cu 2-0 şi 3-1, apoi a avut 7-5, dar Siofok a preluat controlul şi a intrat la pauză cu un avans de trei goluri, 15-12.

Echipa maghiară a dominat categoric repriza secundă, desprinzându-se clar pe tabelă, iar în cele din urmă a câştigat la o diferenţă de 12 goluri, 34-22.

Pentru Măgura au marcat Natalia Viniukova (4 goluri), Adriana Crăciun (4), Maria Panici (4), Ana-Maria Tănăsie (3), Andreea Predoi, Mihaela Ani-Senocico (câte două), Ada Moldovan, Cristina Nan și Diana Predoi (câte unul).

Cele mai bune marcatoare ale echipei din Siofok au fost Camille Aoustin (6), Nelli Such (6), Andrea Kobetic (6) și Joanna Drabik (4).

Rezultatele complete ale echipei Măgura Cisnădie în grupa B: cu Podravka 26-38 şi 29-31, cu Siofok 23-31 şi 22-34, şi cu Copenhaga 22-33 şi 28-33.