SEVIS
Jo Santos și Darius Olaru, în echipa etapei a XXV-a a Ligii 1
b.o.n.
575 vizualizari
Fostul jucător al lui Hermannstadt a deschis scorul și a scos un penalti în victoria Viitorului cu 5-0 în Ștefan cel Mare, în vreme ce mijlocașul originar din Mediaș, care evoluează în prezent pentru FCSB, este la a doua prezență consecutivă în ”unsprezecele” ideal.

Jo Santos, mijlocașul care s-a despărțit de FC Hermannstadt în această iarnă pentru a semna cu FC Viitorul, se simte din ce în ce mai bine la noua sa echipă. Weekendul trecut, brazilianul a fost cel mai bun om al partidei din Ștefan cel Mare, dintre Dinamo și gruparea constănțeană. Jo Santos a deschis scorul încă din minutul 4, iar în minutul 16 a scos penaltiul din care Ganea a făcut 2-0. Jocul s-a terminat cu scorul de 5-0 pentru Viitorul, printre marcatori aflându-se și un alt fost jucător de la FC Hermannstadt, congolezul Juvhel Tsoumou, aflat la primul meci penru echipa lui Mircea Rednic.

Jo Santos a fost inclus de Liga Profesionistă de Fotbal în echipa etapei a XXV-a, iar pe lpf.ro este considerat ”un jucător cu o tehnică deosebită”.

Din echipa etapei a XXV-a alcătuită ca de oficei de LPF face parte și Darius Olaru, mijlocașul medieșean al FCSB-ului. Olaru a prins ”unsprezecele” ideal pentru a doua oară consecutiv, după ce, în etapa trecută, a adus victoria cu Chindia, scor 1-0. Duminică, medieșeanul a înscris unul dintre cele două goluri ale ”roș-albaștrilor” în victoria de la Botoșani (2-0). Acum, Darius Olaru a ajuns la cota 5 în clasamentul marcatorilor.

© prosport.ro

În echipa etapei a XXV-a, Chindia are trei jucători după succesul cu Universitatea Craiova (1-0), iar CFR Cluj, FCSB și Viitorul sunt reprezentate de câte doi fotbaliști. Bulgarul Ivanov, autorul celor două goluri ale Voluntariului în victoria de la Iași (2-0), și Liviu Antal, marcatorul unui gol în victoria arădenilor de la UTA la Mediaș, cu Gaz Metan, completează echipa ideală a etapei a XXV-a, echipă al cărei antrenor a fost desemnat Mircea Rednic (FC Viitorul).

Componența echipei etapei a XXV-a și caracterizarea făcută de LPF pe site-ul propriu, în cele ce urmează:

Portar

MARIAN AIOANI (Chindia / 21 de ani, FOTO) - În ciuda vârstei, dovedeşte că s-a maturizat mult, intervenţiile şi modul cum dirijează defensiva fiind dovezi clare a devenit o certitudine în Liga 1.

Fundași

ANDREI BURCĂ (CFR Cluj / 27 de ani) - Cel mai în formă fundaş din lotul celei mai bune apărări din campionat a fost din nou la înălţime. Pe lângă jocul defensiv, s-a remarcat şi în ofensivă.

ANDREI PIȚIAN (Chindia / 25 de ani) - Este stâlpul defensivei Chindiei, una dintre cele mai bune din Liga 1. A bifat toate minutele în acest sezon.

ANDREI MIRON (FCSB / 26 de ani) - O prestaţie fără greşeală pe terenul echipei unde a avut rezultate remarcabile. Este un jucător de bază în apărarea liderului.

Mijlocași

ANDREI CIOBANU (Viitorul / 23 de ani) - A făcut legea la centrul terenului. A izbutit prima dublă din carieră în Liga 1.

PAUL IACOB (Chindia / 24 de ani) - A fost eroul meciului cu Universitatea Craiova. După ce a ratat un penalti, a creat o acţiune spectaculoasă, la finalul căreia a marcat golul victoriei.

ANTONI IVANOV (FC Voluntari / 25 de ani) - A făcut cel mai bun meci în tricoul ilfovenilor. Graţie dublei reuşite, FC Voluntari a părăsit penultimul loc din clasament.

DARIUS OLARU (FCSB / 22 de ani) - A înscris pentru a doua rundă la rând, tot cu o execuţie frumoasă, şi a ajuns la cinci reuşite în acest sezon, în care mai are în cont o pasă decisivă şi un penalti scos.

Atacanți

LIVIU ANTAL (UTA Arad / 31 de ani) - A înscris al doilea gol în tricoul arădenilor, reuşită care a venit tot în primul minut de joc, la fel ca-n partida cu Academica din etapa a XXI-a. Experienţa sa este un mare plus pentru UTA.

JO SANTOS  (Viitorul / 29 de ani) - Un jucător cu o tehnică deosebită, iar asta s-a văzut în prima repriză, când a făcut diferenţa în teren. Gol şi penalti scos.

CIPRIAN DEAC (CFR Cluj / 35 de ani) - Două goluri şi o pasă decisivă. Prinde pentru a cincea oară echipa etapei.

Antrenorul etapei

MIRCEA REDNIC (Viitorul / 58 de ani) - A pregătit perfect meciul contra echipei unde a cunoscut cele mai mari performanţe ca jucător şi antrenor, iar rezultatul a fost unul fantastic pentru dobrogeni, care au bifat cel mai clar succes pe teren advers în Liga 1.