PNL
CN masculin de baschet
Gazul metan câştigă derbiul şi redevine lider
Gaz metan Mediaş - CSU Atlassib 91-59
Echipa gazistă s-a impus categoric în derbiul cu CSU Atlassib, disputat aseară, la Mediaş, într-un meci restant din etapa a X-a.
Zigeranovic a deschis scorul, apoi Haiduc a adus CSU-ul pentru prima dată în avantaj, cu o aruncare de la distanţă (3-2). Gazul metan a preluat din nou iniţiativa pe tabelă (9-3, apoi 11-6). Sibienii s-au apropiat, la un moment dat, la o jumătate de coş (11-10). Gazdele au condus pe tabelă tot restul sfertului întâi, unul pe care l-au câştigat cu 23-17.
Medieşenii au continuat să aibă iniţiativa şi în cel de-al doilea sfert. La un moment dar, CSU s-a apropait la două coşuri (30-26), dar "îndrăzneala" le-a fost taxată imediat, cu două "treiţe". Gazul metan a avut, la un moment dat, şi 14 puncte avans (45-31), iar prima repriză s-a încheiat cu scorul de 45-33.
Gazul metan s-a ţinut bine şi în sfertul 3, spre finalul acestuia având un avantaj de aproape 20 de puncte (60-41). S-a încheiat 60-43, medieşenii scăpând aproape în învingători.
Trecurseră două minute şi jumătate din sfertul 4 şi lucrurle erau clarificate, Gazul metan conducând cu 70-47. Diferenţa pe tabelă a continuat să crească, jucătorii lui Bruno Soce impunându-se, în cele din urmă, cu 91-59.
În urma acestui rezultat, Gazul metan urcă din nou în fotoliul d elider, cu 25 d epuncte, cu unul mai mult decât "U" Mobitelco şi CSU Asesoft.
Au marcat: Howell 20, Mitchell 17, Zigeranovic 11, Jucan 9, T. Dumitrescu 9, Phelps 9, Nicoară 8, Raymer 8, respectiv Smith 20, Haiduc 13, Johnson 9, Roberson 8, Brown 5 şi Calvin 4.

Explicaţie foto: La fel ca şi la Craiova, weekendul trecut, Gazul metan s-a impus lejer aseară, cu CSU.