PNL
(FOTO) Victorii gemene pentru Măgura Cisnădie și Viitorul Șelimbăr în prima etapă
1378 vizualizari
Măgura s-a impus în fața echipei a doua a clubului AFC Hermannstadt, în vreme ce șelimbărenii au câștigat cu același scor (2-1), la Simeria, cu CSM Deva. A patra echipă din județ, Gaz Metan 2, nu a jucat cu Gilortul Tg. Cărbunești pentru că adversarii aveau două cazuri de Covid-19 în lot.

Formațiile din Cisnădie și Șelimbăr au început cu dreptul noul sezon al Ligii 3. Măgura, nou-promovată în cel de-al treilea eșalon, a câștigat pe teren propriu cu 2-1 duelul cu o altă echipă din județ, FC Hermannstadt 2, în vreme ce Viitorul s-a impus în fața celor de la CSM Deva într-un meci care s-a disputat la Simeria.

La Simeria, Viitorul a deschis scorul prin Adrian Cârstean, dar gazdele au egalat până la pauză din lovitură liberă, prin Vitan. În partea a doua a jocului Alexandru Curtean a readus în avantaj echipa din Șelimbăr, stabilind totodată rezultatul final cu un șut din marginea careului mare.

© Facebook Viitorul Șelimbăr

Antrenorul Viitorului, Florin Maxim, a început partida cu ”unsprezecele” Neacșu - Monea, Natea, Ignat, D. Groza - Al. Neacșa, D. Tătar, Giura, Al. Curtean - Cîrstean, Cîrloanță.

Tot sâmbătă, la Cisnădie, nou-promovata Măgura a câștigat cu același scor (2-1) duelul cu FC Hermannstadt 2. Cu un antrenor nou pe bancă, în persoana lui Neluțu Luca, Măgura a început jocul de la 0-1, portarul Băilă gafând nepermis în secunda 40 la o centrare a lui Mustea. Cisnădia a egalat până la pauză dintr-un penalti obținut de Stoia și executat de Stelea. Același Stelea ar fi putut face 2-1 în prima repriză, dar a șutat în bară.

Stoia a adus victoria Măgurii la jumătatea reprizei secunde după ce a scăpat singur cu Agârbiceanu, dar lucrurile puteau sta altfel, pe final Șter trimițând de două ori în bară ('82, '90).

Antrenorul Neluțu Luca a folosit următoarea formulă de echipă: Băilă - Stanciu, Macrea, Topor (M. Armenean), Popa, Bratima (Bolta), Al. Luca (Tomuță), Ban, Bărculeț, Stoia (Condrea), Stelea.

De cealaltă parte, Dorin Zotincă a început în formula Agârbiceanu - Oprișor, Stoian, Hanzu, Mustea, Iaru, Lascu, Julea, Standima, Șter, Tineiu. Au mai intrat Neaga, Solomon, Hulpușiu, Dancu și Băcilă.