Sevis
(FOTO) Șelimbărul, emoții cu Crișul? Da și nu prea... Finală cu Măgura pentru un loc în Liga 2
939 vizualizari
© Vali MACREA
Câștigătoarea Seriei a VII-a a Ligii 3 a terminat la egalitate returul cu ocupanta locului secund din Seria a VIII-a. Viitorul merge mai departe, în barajul pentru promovarea în Liga 2, după ce s-a impus în prima manșă, la Chișineu-Criș, cu 2-0, și o va întâlni din nou pe Măgura Cisnădie.

Echipa din Șelimbăr a trecut cu brio de barajul cu Crișul, astfel că este la două meciuri de promovarea în Liga 2. Viitorul continuă să fie una dintre cele trei echipe neînvinse în actualul sezon, alături de Steaua și Corona Brașov.

Formația lui Florin Maxim a obținut calificarea în faza a doua a barajului pentru promovarea în eșalonul secund încă din prima manșăa duelului cu Crișul. În urmă cu o săptămână, Viitorul a câștigase la Chișineu-Criș cu 2-0.

Sibienii au început bine și returul, la Avrig. George Monea a deschis scorul încă din minutul 11, reluând în plasa porții lui Zamfir în urma unui corner executat de Alex Neacșa.

Adrian Cîrstean a făcut 2-0 în minutul 27 cu un șut de la circa 23 de metri, după care în jocul șelimbărenilor a intervenit o oarecare relaxare - doar 2-0 e cel mai periculos scor, nu? - și formația vizitatoarea a profitat.

Cu 5 minute înainte de pauză, Modan i-a așezat mingea pentru șut lui Budur, care l-a învins cu o relare de pe 16 metri, la colțul lung, pe Cosmin Vâtcă, sărbătoritul de săptămâna trecută al Viitorului, care a împlinit 39 de ani.

Jucătorii lui Florin Maxim au început bine repriza secundă și și-au creat câteva situații de a se desprinde pe tabelă, dar le-au irosit una după alta.

La jumătatea părții a doua a jocului, în urma unui corner, un arădean a șutat din interiorul careului în brațul lui Monea și ”centralul” Codrea din Baia Mare a dictat penalti. Adrian Suslak a transformat lovitura de la 11 metri, restabilind egalitatea.

Ultimele 20 de minute n-au mai adus nimic nou, cele două echipe terminând la egalitate. Viitorul merge mai departe și e la 180 de minute de promovarea istorică în Liga 2. Pentru a ajunge în eșalonul secund, echipa din Șelimbăr va trebui să treacă și de dubla manșă cu Măgura Cisnădie, fosta colegă de serie, pe care a învins-o deja de două ori, 1-0 la Cisnădie și 3-1 pe teren propriu.

Antrenorul Viitorului, Florin Maxim, a început meciul cu ”unsprezecele” Cosmin Vâtcă - George Monea, Ciprian Natea, Bogdan Vișa (cpt.), Daniel Tătar - Claudiu Giura, Raul Drugă - Alexandru Neacșa, Robert Moga, Andrei Roșu - Adrian Cîrstean. Au mai evoluat Andrei Câmpean, Sebastian Ignat, Ioan Cîrloanță și Cătălin Tineiu. Pe bancă s-au mai aflat Tiberiu Matenciuc, Andrei Pașca, , Ruben Vecerdea, Patrick Peter și Alexandru Curtean.