(FOTO) S-a făcut! Măgura merge la baraj după victoria cu... Victoria!
3289 vizualizari
© Vali MACREA
Echipa din Cisnădie a obținut, vineri, succesul care îi asigură locul în barajul pentru promovarea în Liga 2, cu două etape înainte de finalul sezonului. Măgura are acum 32 de puncte, cu 7 mai multe decât următoarea clasată, Gaz Metan 2. În etapa viitoare, la Avrig, va avea locderbiul cu Păltiniș Rășinari.

După Viitorul Șelimbăr, Măgura este a doua echipă din Sibiu care își asigură locul în barajul pentru promovarea în Liga 2. Jucătorii lui Neluțu Luca aveau nevoie de încă o victorie pentru a fi siguri că termină sezonul pe 2, ceea ce s-a și întâmplat, la finalul jocului cu formația din Dăești. Măgura are acum 32 de puncte și nu mai poate fi ajunsă de următoarea clasată, Gaz Metan 2, care are 25 de puncte, cu două etape înainte de finalul sezonului.

Echipa din Cisnădie a irosit două oportunități de gol în prima parte a reprizei întâi, dar cei care au marcat au fost oaspeții, Georgescu învingndu-l pe Băilă cu un șut din volu, în minutul 28.

Egalarea a picat trei minute mai târziu, Adrian Stoia înscriind după o pasă a lui Comșa, mingea lovind bara înainte de a intra în plasă.

Ionuț Bărculeț a stabilit scorul primei reprize cu 6 minute înainte de pauză, fructificând o pasă cu călcâiul a lui Kenneth Obananaya.

Măgura și-a dublat avantajul în minutul 74 de pa punctul cu var. Penaltiul obținut de Stoica a fost transformat de Florin Stelea.

Oaspeții au redus din diferență cu un sfert de oră înainte de finalul întâlnirii, Neacșu învingându-l pe Băilă cu o lovitură de cap, dar rezultatul final a fost stabilit în prelungiri de Alexandru Luca, fiul tehnicianului Măgurii, cu un șut de la aproximativ 20 de metri.

”Ne-am asigurat locul secund, acum trebuie să ne pregătim pentru barajul care ne așteaptă. Vom întâlni, la baraj, fie pe Crișul Chișineu Criș, fie pe Șoimii Lipova. Legat de meciul cu formația din Dăești, la 0-0 am irosit două ocazii clare de gol, apoi am fost condusși, dar am înscris repede, după care ne-am desprins. Noroc că am reușit să întoarcem rezultatul. Îi felicit pe băieți, am reușit multe împreună până acum”, a declarat antrenorul Neluțu Luca.

Pentru Măgura, din primul minut au evoluat Băilă – Stanciu, Macrea, Condrea, Cornea, Ban, Al. Luca, Bratima, Stoia, I. Bărculeț și Kenneth Obananaya. Au mai intrat Stelea, Cosovan și Tomuță.