Fabrica Sevis
(FOTO) Remiză între FC Hermannstadt și CSC 1599 Șelimbăr în ultimul amical de dinaintea sezonului
b.o.n.
2746 vizualizari
© Vali MACREA
Sâmbătă, pe ”Municipal”, cele două echipe din eșalonul secund s-au întâlnit în ultimul test înainte de meciurile din prima etapă a sezonului 2021/2022. Jocul s-a terminat nedecis, cu două goluri înscrise după pauză, într-un interval de doar 3 minute.

Cele două echipe sibiene din Liga 2, FC Hermannstadt și CS Comunal 1599 Șelimbăr, au terminat la egalitate ultimul amical disputat înaintea debutului noii ediții de campionat, programată pentru sfârșitul acestei săptămâni. Sâmbătă, pe Stadionul ”Municipal”, după 90 de minute disputa s-a încheiat nedecis, scor 1-1.

După o primă repriză albă, Baba Alhassan a deschis scorul în minutul 72. Bucuria ”alb-roșilor” a fost de scurtă durată, două minute mai târziu Adrian Cîrstean reușind să restabilească egalitatea în urma unei lovituri de la colțul terenului.

Antrenorul lui Hermannstadt, Marius Măldărășanu, a început partida cu ”unsprezecele” Ionuț Pop - Alexandru Pantea, Paul Antoche, Ionuț Stoica, Raul Opruț - Andrei Lungu, Baba Alhassan - Ionuț Năstăsie, Alexandru Oroian, Silviu Balaure - Stepjan Plazonja. Pe bancă s-au mai aflat portarul Vlad Muțiu și jucătorii de câmp Alexandru Vodă, Florin Bejan, Mino Sota, Petrișor Petrescu, Călin Popescu și Valentin Buhăcianu.

De cealaltă parte, CS Comunal 1599 Șelimbăr nu a comunicat echipa trimisă pe teren din primul minut de antrenorul Eugen Beza și rezervele. Printre jucătorii folosiți de Beza s-au aflat însă și Radu Crișan și Robert Boboc, doi fotbaliști cunoscuți suporterilor sibieni din perioada în care au promovat cu FC Hermannstadt în Liga 2, în 2017, precum și Biatoumoussoka Messie, un fundaș congolezo-francez, ultima dată la o echipă din Cipru.

Până la amicalul de sâmbătă, FC Hermannstadt a mai disputat jocuri de verificare cu Gaz Metan Mediaș, Hrvatski Dragovoljac (Croația), Paksi FC (Ungaria), NK Roltek Dob (Slovenia) și FC Brașov Steagul Renaște.

Cu Gaz Metan, ”alb-roșii” au câștigat la Mediaș cu 1-0 chiar înaintea plecării în cantonament. În stagiul de pregătire din Slovenia, sibienii au pierdut cu 1-0 meciul cu Hrvatski, au remizat cu Paksi FK (1-1) și NK Dob (0-0), pierzând cu maghiarii de la Paksi, cu 4-1. La revenirea în țară, echipa lui Măldărășanu a pierdut cu 1-0 la Brașov în fața formației pregătite de Ilie Stan, astfel că palmaresul acesteia în perioada de dinaintea debutului în noul sezon, după retrogradarea în Liga 2, este de o victorie, trei remize și trei înfrângeri.

Cu Flori Maxim pe bancă, antrenorul de numele căruia se leagă promovarea în Liga 2, echipa din Șelimbăr a pierdut primul amical al verii, 2-0 pe ”Francisc Neumann”, cu prim-divizionara UTA Arad. Apoi echipa a încăput pe mâinile antrenorului Eugen Beza, iar locul Viitorului în Liga 2 i-a fost cesionat noului club, CS Comunal 1599. Au urmat victoriile cu Gaz Metan (2-1) și FC Avrig (2-1) și insuccesul cu Universitatea Cluj (4-0), după care echipa din comuna situată în imediata vecinătate a Sibiului a plecat într-un cantonament în Turcia, unde a terminat la egalitate, scor alb, cu Eyupspor (Turcia) și a câștigat cu 2-0 jocul cu Sumqait FK din Azerbaidjan.

În prima etapă din sezonul 2021/2022 al Ligii 2, FC Hermannstadt va juca pe teren propriu, la Mediaș, cu FC Buzău, iar CS Comunal Șelimbăr va primi vizita echipei Dacia Unirea Brăila, la Avrig.