(FOTO) (Pă)CĂLIN! Arbitrul meciului Gaz Metan - Farul, sub nota de trecere. Constănțenii au egalat dintr-un penalti inventat în ultimele secunde!
880 vizualizari
Iulian Călin, ”centralul” meciului d ela Mediaș, dintre Gaz Metan și Farul, a inventat o lovitură de la 11 metri, în ultimele secunde, din care constănțenii au egalat, după ce Vlad Morar deschisese scorul în finalul primeie reprize. Nu e mai puțin adevărat că și la reușita Gazului există suspiciuni de ofsaid, iar dacă am fi avut VAR în Liga 1, probabil faza respectivă ar fi fost analizată. ”Alb-negrii” ratează astfel șansa de a-și trece în cont al treilea succes pe teren propriu din actuala ediție.

Medieșenii au sărit la gâtul ”centralului” Iulian Călin, la propriu, arbitrul având nevoie de protecția pentru a părăsi terenul, luni seara, la finalul meciului cu Farul. Arbitrul argeșean a acordat, la 1-0, în ultimele secunde, un penalti inexistent ”marinarilor”, din care au egalat. Gafa arbitrului din Ștefănești a aprins butoiul cu pulbere existent în rândul gaziștilor, aflați și așa într-o situație deloc de invidiat, cu restanțe salariale de mai multe luni și pe un loc din zona inferioară a clasamentului.

Meciul de la Mediaș a început cu un gol anulat Gazului pentru o poziție de afară din joc. Deaconu a trimis în careu, la colțul lung, dintr-o lovitură liberă, Yuri Matias a recentrat cu capul, Matricardi a reluat în bară, din apropiere, apoi Bryan Alceus a împins mingea în plasă din apropierea liniei porții, dar asistentul Danșa era cu fanionul sus pentru ofsaid la fundașul argentinian ('9).

© Vali MACREA

Replica ”marinarilor” a fost palidă, Ely Fernandes - fostul jucător al Gazului - trăgând alături ('10), iar Ghiță, în blocaj ('18). Abia în minutul 33 Vâlceanu a avut ceva emoții, mingea reluată de Artean căzând pe transversală.

Două minute mai târziu, după o combinație Pitu - Betancor - De Nooijer în flancul stâng, ultimul a șutat năprasnic în plasa laterală.

Tabela a fost deblocată cu un minut înainte de pauză. Ronaldo Deaconu a pasat în stânga, pentru Vlad Morar, care l-a învins pe Aioani cu un șut cu mult efect, din marginea careului de 16 metri, la colțul lung. Constănțenii au acuzat ofsaid la Morar, dar dacă VAR-ul n-a ajuns încă și în Liga 1...

Repriza secundă a însemnat un asediu aproape în continuu la poarta lui Vâlceanu. Portarul Gazului a avut două intervenții într-o singură fază, în minutul 59. Mai întâi Betancor a verticalizat pentru Adi Petre, al cărui șut de la 11-12 metri ușor lateral dreapta a fost parat, apoi Betancor a trimis plasat, din marginea careului mare, și de data asta intervenind Vâlceanu.

Andrei Ciobanu, din lovitură liberă, de pe 16 metri, a trimis mult peste poartă ('90).

Pe când medieșenii se pregăteau să sărbătorească succesul, la un duel De Moura - Adi Petre, Iulian Călin a dictat absolut eronat și cu întârziere penalti, iar Jefte Betancor a transformat, Farul obținând un punct nesperat la un moment dat, la Mediaș.

GAZ METAN - FARUL CONSTANȚA 1-1 (1-0)

Au marcat: Vlad Morar '44 / Jefte Betancor '90+5 - penalti.

GAZ METAN: Vâlceanu - De Moura, Matricardi, Matias, Dobrescu - Alceus, Lixandru (Șteau '75) - Chamed (I. Filip '76), R. Deaconu (Irobiso '88), R. Trif (Horj '88) - Vl. Morar (Izata '63). Antrenor: Ilie Poenaru.

FARUL: Aioani - Mladen, Larie, Ghiţă, De Nooijer (Ciobanu '69) - R. Boboc (Ad. Petre '56), Artean, Purece (Radaslavescu '69) - Ely Fernandes (Chiţu '56), Betancor, Pitu (Sali '55). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Arbitru: Iulian Călin. Asistenți: Ovidiu Artene, Ciprian Danşa. Rezervă: Lucian Rusandu.

Cartonaşe galbene: Alceus '26, Horj '90+1, Moura '90+5 / Purece '39.