SEVIS
(FOTO) FC Hermannstadt pierde la limită pe ”Ion Oblemenco”. Sibienii au ratat remiza în prelungiri!
774 vizualizari

După succesul cu FCSB (1-0), de la Mediaș, sibienii au cedat cu același scor, în această seară, la Craiova, pe Stadionul ”Ion Oblemenco”. Universitatea s-a impus grație unui gol marcat de Cicâldău în prima repriză dintr-o lovitură liberă de la 18 metri (33).

Prima mare ocazie a meciului i-a aparținut lui Dan Nistor, al cărui șut a fost deviat de Cristiano în bara din stânga sa, de unde a ricoșat în cealaltă bară, iar Bancu a ratat reluarea, din apropiere ('16).

Trei minute mai târziu, Bagaric a sprintat spre poarta lui Pigliacelli, dar a fost ”interceptat” de experimentatul Marius Constantin. Belu-Iordache a fost aproape de a deschide scorul eact la jumătatea reprizei întâi, dar Pigliacelli a fost la post. Câteva zeci de secunde mai târziu, italianul dintre buturile Universității a ieșit la 16 metri, degajând din fața lui Bagaric.

Vătăjelu a încercat să-l surprindă pe Cristiano, fără succes însă ('27).
La primul corner al meciului, executat de Mățel, Scarlatache a reluat în Bagaric ('30).

Alex Cicâldău a ”deblocat” tabela dintr-o lovitură liberă de la 18 metri obținută pentru o intervenție neregulamentară a lui Mayoral la Câmpanu ('33).
Oltenii au fost aproape de 2-0 la o fază în care Baiaram a verticalizat pentru Andrei Ivan, al cărui șut, din alergare, a fost parat de Cristiano ('38).

Ultima ocazie a reprizei întâi i-a aparținut lui Cicâldău, șutul acestuia, cu stângul, de la 22 de metri, fiind reținut de Cristiano ('42).
Universitatea ar fi putut marca din nou în minutul 63, la o fază în care Opruț a aruncat din margine la portarul Cristiano, care s-a încurcat și a profitat Andrei Ivan, dar Matricardi a rezolvat problema.

Cristiano s-a remarcat și la ”capul” lui Marius Constantin ('70). Oltenii au continuat să caute golul care să le asigure liniștea, dar n-au reușit să mai marcheze.

Sibienii au fost aproape de a obține un punct în prelungirile partidei, dar Pigliacelli s-a opus în două rânduri, de pe linia porții, la șuturile lui Matricardi.

Liviu Ciobotariu a folosit următoarea formulă de echipă: Cristiano - Măţel, Matricardi, Scarlatache, Opruţ - Addae, R. Pires - C. Popescu (Belu-Iordache '8; Elbers'81), Aosman (Karanovic '81), Mayoral - Bagaric (Sîntean'60).
De cealaltă parte, Marinos Ouzounidis a apelat la Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, M. Constantin, Bancu - D. Nistor (Screciu '78), Mateiu, Cicâldău - Cîmpanu (Căpăţână '68), A. Ivan, Baiaram (Camara '78).
FC Hermannstadt rămâne pe locul de baraj (14), cu 22 de puncte și va juca, în etapa viitoare, la Mediaș, cu Sepsi.