(FOTO) BC CSU Sibiu - CSM CSU Oradea 78-81 / Asta a durut rău! ”Galben-albaștrii”, primul eșec pe teren propriu în acest sezon
3808 vizualizari
BC CSU Sibiu - CSM CSU Oradea 78-81 © Emoții Galben-Albastre / Cristi Cojocariu
Baschetbaliștii sibieni au pierdut, sâmbătă seara, la diferență de o posesie mare primul meci al semifinalei cu Oradea. Tyler Laser a făcut double-double, cu 21 de puncte și 11 pase decisive. Al doilea meci al seriei cu CSM CSU Oradea va avea loc luni, 21 mai, de la ora 18:00.

După 18 victorii consecutive pe teren propriu în acest sezon, baschetbaliștii sibieni au cedat, în această seară, în fața Oradiei, în primul meci al semifinalei. După 40 de minute de mare luptă, echipa lui Cristi Achim s-a impus la o diferență de 3 puncte, scor 81-78. Oradea are 1-0 în confruntarea cu CSU și a înclinat balanța în favoarea ei, în bătălia pentru un lc în marea finală.
BC CSU Sibiu - CSM CSU Oradea 78-81
Echilibrul a fost cuvântul de ordine în primele minute ale meciului din ”Transilvania”. Preferat în locul lui Mirel Dragoste, pe locul de jucător sub vârstă, Will Brosser a deschis scorul. Valeika a egalat, apoi Pratt a făcut 4-2. Nicolescu a adus primul avantaj pentru oaspeți (6-4), dar imediat Brosser a reacționat, înscriind primul coș al meciului din afara semicercului (7-6).
La 12-11 pentru CSU, Brosser a fost sancționat cu ”antisportiv” la Kariniauskas. Lituanianul a transformat ambele ”libere”, iar Țibîrnă a înscris de la semidistanță. La repunere, Brosser n-a putut recepționa pasa lui Pratt, Coopr l-a faultat pe Denison și acesta din urmă a dat totul de la linia de 5,85, iar Richard a înscris pentru 19-12, moment în care Dan Fleșeriu a luat time-out.

La reluare, sibienii au pornit cursa de urmărire și Capers, cu o triplă, a redus diferența la un singur coș, când mai erau două minute (22-20). Același Capers, la 26-20, a marcat patru puncte într-un singur atac, cu o aruncare din afara semicercului, pe care a fost faultat de Zeno. Sibienii aveau atacul când mai erau 6 secunde până la prima pauză și șansa de a egala cel puțin, dar Laser a greșit repunerea pentru Dragoste și Zeno a înscris în ultima secundă (28-24).
Oradea a început actul secund cu un ”run” de 7-0 și diferența de pe tabelă trecea pentru prima dată de 10 lungimi (35-24), moment în care Fleșeriu și-a chemat din nou jucătorii la margine ('13). Cu toate eforturile, până la pauza mare, ”galben-albaștrii” n-au mai reușit să reducă din diferență și, la pauza mare, jucătorii lui Cristi Achim aveau 49-38.
Denison și Richard, cu câte o triplă, au complicat și mai mult situația, în debutul reprizei secunde (55-38). Dacă ar fi fost vorba de un meci de box, era puțin spus că sibienii sunt în corzi. În 6 minute CSU a înscris doar 4 puncte, dar norocul jucătorilor lui Dan Fleșeriu a fost că și oaspeții au prins o perioadă proastă.

Reintrodus în locul lui Pratt, Kevin Capers a vrut să facă totul de unul singur, dar după atacuri consecutive irosite prostește a primit apostrofări din tribună și a fost schimbat. Pratt și Laser au redus diferența la 8 puncte (58-50), apoi Cooper a trecut la linia de ”libere”, dar le-a ratat pe ambele iar în ultima secundă Richard a stabilit scorul de la care începeau ultimele 10 minute, 61-50.
După 4 minute din actul decisiv diferența era tot de 11 puncte. La 70-59, Dan Fleșeriu a cerut un nou time-out. Și suporterii au simțit momentul greu. ”Nu cedăm! Nu cedăm!” și ”Aici nu bate nimeni!” au răsunat încă odată din aproape 2.000 de piepturi.

La reluare, sărbătoare: Cooper a înscris de două ori de la linia de ”libere”, apoi Kinnard și Paliciuc au redus diferența la o singură posesie, 70-68. Time-out Oradea!
Kariniuskas și Richard au transformat în puncte următoarele două atacuri ale oaspeților (74-68) și a venit rândul lui Fleșeriu să-și bage jucătorii în ședință. Pratt a revenit cu o triplă, Richard a încercat să-l copieze, dar a ratat, însă Laser a greșit pasa, trimițându-i lui... RIchard și Mandache a marcat pentru 76-71. Un nou time-out CSU, apoi trei puncte Paliciuc, dar la fel a reușit și Kariniuskas.

Monyea Pratt a fixat diferența la o posesie, când mai erau 6 secude (80-78). Orădenii au încercat să țină de minge, dar Paliciuc l-a ajuns și faultat pe Zeno. Americanul a înscris o aruncare de la linia de ”libere” și sibienii aveau 3,5 secunde penru a trimite meciul în prelungiri. Laser s-a năpustit asupra panoului advers și a scos pentru aruncarea de trei puncte a lui Paliciuc, dar era prea târziu, sirena sunase deja. Și, oricum căpitanul lui CSU ratase...

Laser, 21 de puncte și double-double
Cel mai bun marcator al lui CSU a fost Tyler Laser, cu 21 de puncte. Fundașul a făcut double-double, având și 11 assist-uri, plus 3 recuperări. Radu Paliciuc și-a trecut în cont 16 puncte, cu un procentaj de 60 la sută la aruncările din afară (3/5). Chris Cooper a înscris 8 puncte și a fost lider la recuperări (11). Capers și Kinnard II au înscris câte 7 puncte, iar Brosser, 5.
Cel mai bun marcator al meciului a fost însă orădeanul Zeno, cu 22 de puncte.

Moment de reculegere în memoria lui Țopescu
Înaintea debutului meciului din ”Transilvania”, jucătorii, oficialii celor două echipe și cei aproape 2.000 de spectatori au ținut un minut de reculegere în memoria reputatului crainis sportiv Cristian Țopescu, decedat săptămâna aceasta, la vârsta de 81 de ani.

**************************************************************************************************

(ȘTIRE INIȚIALĂ)

Pentru a doua oară consecutiv CSU Sibiu încearcă să obțină calificarea în marea finală a Ligii Naționale. Anul trecut, drumul le-a fost barat de steliști, care au câștigat un meci în ”Transilvania”, apoi pe ambele de pe teren propriu. Acum, ”galben-albaștrii” o vor înfrunta pe Oradea, campioana de acum trei ani, având avantajul terenului propriu.

Primele două dueluri din seria cu trupa lui Achim vor avea loc la Sibiu, sâmbătă, 19 mai, și două zile mai târziu. În semifinale se joacă, la fel ca în faza anterioară, după principiul ”cel mai bun din cinci meciuri”. Următoarele dpuă confruntări sunt programate pe 25 și 27 mai, la Oradea, iar dacă va mai fi cazul, decisivul va avea loc în ”Transilvania”.
Dan Fleșeriu, antrenorul lui CSU Sibiu, susține că jucătorii săi sunt mai odihniți decât adversarii lor din semifinale după ce au avut la dispoziție mai multe zile de pauză. ”Galben-albaștrii” au rezolvat repede, după 3 meciuri, ecuația calificării, în fața Craiovei, în vreme ce Oradea a avut nevoie de patru meciuri cu Piteștiul pentru a obține biletele pentru semifinală.
  • ”Urmează meciurile din semifinala Campionatului Național cu Oradea, echipă care, în ultimii ani, este obișnuită cu seriile din semifinale. Noi suntem a doua oară consecutiv aici și ne dorim extrem de mult să facem meciuri mai bune decât anul trecut. Suntem pregătiți să transformăm oricare dintre meciurile de la Oradea într-unul decisiv. Acest lucru ar însemna să ne câștigăm avantajul terenului propriu, pentru care am luptat atât de mult tot campionatul. Am avut o pauză mai lungă decât Oradea, după sferturile de finală, suntem, în principiu, mai odihniți și mai pregătiți pentru meciurile acestea și sperăm, cu ajutorul publicului, să obținem rezultatele pe care le merităm, după primele dpuă meciuri din semifinale. În cadrul echipei avem câteva probleme medicale, dar la ora meciului, cu siguranță, toți jucătorii vor da maximum posibil și vor face un meci bun”, a spus Dan Fleșeriu.
Tichetele de acces pentru partida de sâmbătă se mai pot achiziționa online doar astăzi, până la ora 17:30, urmând ca cele rămase disponibile să fie puse în vânzare la casieria Palatului Sporturilor ”Transilvania”, în ziua meciului, cu o oră înaintea startului jocului. Pentru meciul al doilea din semifinale, biletele se mai pot achiziționa online de pe www.csusibiu/bilete până duminică seara.
Partida de sâmbătă începe la 17:30, iar cea de luni, de la ora 18:00. Ambele meciuri vor fi LIVE pe Digi Sport.

Donează pentru MagiCAMP

La partidele din semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin vor fi amplasate două urne la intrarea principală în sală. ”Vom încerca să strângem împreună fonduri pentru MagiCAMP. Te invităm să te alături campaniei noastre, făcând o donație!
MagiCAMP este o tabără specială pentru copiii cu afecțiuni oncologice, un loc în care micuții uită, pentru câteva zile, de boala cumplită ce le-a răpit copilăria. În MagiCAMP copiii se joacă la greu și au parte de activități special concepute - tir cu arcul, călărie, dans, pictură, escaladă, parc de aventură și multe altele. Copiii își recapătă încrederea în propriile forțe, își fac prieteni noi și uită, timp de o săptămână, de branule, citostatice și spital. În 2018, MagiCAMP își va deschide porțile pentru nu mai puțin de 250 de copii, din întreaga țară, în 12 serii de tabără”, se arată într-un comunicat al clubului sibian.