Sevis
Flash sport
Flash sport

SEVILLA A CÂŞTIGAT EUROPA LEAGUE. Formaţia FC Sevilla a câştigat Liga Europa pentru a doua oară consecutiv şi a patra oară în istoria sa, după ce a învins, miercuri seară, cu scorul de 3-2 (2-2), echipa Dnepr Dnepropetrovsk, la care Alexandru Vlad a fost rezervă, în finala competiţiei de pe stadionul Naţional din Varşovia. Pentru FC Sevilla au marcat Grzegorz Krychowiak '28 şi Carlos Bacca '31, '73, iar pentru Dnepr a înscris Nikola Kalinici '7 şi Ruslan Rotan '44. Fundaşul Alexandru Vlad a fost pe banca de rezerve la Dnepr. FC Sevilla are acum 4 trofee ale Ligii Europa în palmares: 2005/2006, 2006/2007, 2013/2014 şi 2014/2015, devenind cea mai titrată echipă a acestei competiţii. În sezonul viitor, FC Sevilla va evolua direct în grupele Ligii Campionilor, Spania urmând să aibă 5 echipe în principala competiţie intercluburi.
TISELJ PLEACĂ DE LA BAIA MARE. Slovenul Tone Tiselj s-a despărţit pe cale amiabilă de echipa de handbal feminin HCM Baia Mare, după ratarea titlului naţional, pe banca tehnică fiind doriţi danezul Kim Rasmussen şi Aurelian Roşca, a declarat, ieri, primarul din Baia Mare, Cătălin Cherecheş. "Despre Tone Tiselj pot spune că este normal să ne asumăm rezultatele şi dacă unele obiective nu au fost obţinute, relaţia trebuie să înceteze. Am un respect maxim pentru dânsul, este un antrenor de înaltă ţinută, poate nu a avut timpul să omogenizeze echipa, poate a fost şi o reticenţă a unor jucătoare, dar oricum consider că performanţa de a ajunge în sferturile Ligii Campionilor este bună pentru Baia Mare. Îi mulţumim lui Tone Tiselj, dar ce i s-a cerut a fost de a câştiga nu Cupa României, ci campionatul, iar necâştigându-l a vulnerabilizat poziţia echipei. Sancţiunea e normală în sport, ne strângem mâna şi continuăm drumul", a spus Cătălin Cherecheş. Primarul din Baia Mare a făcut referiri şi la antrenorii pe care îi doreşte din sezonul viitor pe banca tehnică a viceampioanei. "Mi-aş dori foarte mult o echipă tehnică, să îmbine modernitatea la nivel european cu munca făcută pentru creşterea jucătoarelor în România. Iar aceşti antrenori ar fi, în opinia mea, Kim Rasmussen, antrenorul naţionalei Poloniei, cu care am mai discutat pentru a veni la noi, şi Aurelian Roşca, de la lotul de junioare, care a câştigat titlul mondial", a mai spus edilul.
MUTU, SUB CONTRACT! Atacantul Adrian Mutu a declarat, ieri, că mai are contract 3 luni cu gruparea indiană FC Pune City, la care se va prezenta, în iulie, pentru pregătirile dinaintea sezonului. "Nu m-am gândit la un meci de retragere pentru că nu m-am retras. Voi juca în India pentru că mai am contract încă 3 luni şi după aceea vom vedea. Eu am contract semnat încă de anul trecut, sunt singurul jucător care s-a dus în India cu contract pe două sezoane. Cantonamentul va începe în luna iulie, iar campionatul în septembrie", a declarat Mutu Întrebat dacă e posibil să revină la Fiorentina, Mutu a răspuns: "Ce să fac la Fiorentina? Ca spectator, probabil, ca jucător, în niciun caz." Adrian Mutu a afirmat că nu îl mai tentează campionatul intern, precizând că, în cazul în care se va simţi în formă, îşi va prelungi contractul cu formaţia indiană, la începutul anului viitor. "Nu m-ar mai tenta Liga I. Să ce? Nu. Depinde cum mă voi simţi, dacă o să fiu bine şi voi face faţă la un anumit nivel, probabil că voi mai continua încă şase luni sau cât o să fie, din ianuaie, dacă nu, pun ghetele în cui şi la revedere", a mai spus Mutu, care a precizat că nu se mai gândeşte să revină la echipa naţională.  Mutu, în vârstă de 36 de ani, şi-a reziliat contractul cu Petrolul Ploieşti la 26 septembrie 2014, pentru a semna cu gruparea indiană FC Pune City, însă el nu putut evolua la această echipă deoarece contractul său a fost înregistrat prea târziu.
MITU ELIMINĂ UN CAP DE SERIE. Jucătoarea de tenis Cristina-Andreea Mitu, locul 100 WTA, a învins-o, ieri, cu scorul de 2-6, 7-6 (5), 6-4, pe Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie numărul 12 şi poziţia 12 în clasamentul mondial, şi s-a calificat în turul al treilea al French Open, informează site-ul oficial al competiţiei. Mitu s-a impus după două ore şi 20 de minute, reuşind să fructifice a patra minge de meci pe care a avut-o. În turul trei, Cristina-Andreea Mitu o va întâlni pe Francesca Schiavone (Italia), locul 92 WTA, care a trecut, cu scorul de 6-7 (11), 7-5, 10-8, de Svetlana Kuzneţova (Rusia), a 18-a favorită a competiţiei şi poziţia 18 în clasamentul mondial. Mitu (23 de ani) şi Schiavone (34 de ani), câştigătoare la Roland Garros în 2010 şi finalistă în 2011, nu s-au mai întâlnit în carieră. Jucătoarea română se află la a doua prezenţă pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam, după Wimbledon - 2014, când a fost eliminată în primul tur, unde ajunsese din calificări. Califcarea în turul al treilea este recompensată la Roland Garros cu un premiu de 85.000 de euro şi cu 130 de puncte WTA.
BEGU, CALIFICARE ISTORICĂ. Irina-Camelia Begu, locul 30 WTA şi cap de serie numărul 30, a învins-o, ieri, cu scorul de 6-3, 6-0, pe sportiva croată Ana Konjuh, locul 93 WTA, şi s-a califcat pentru prima dată în carieră în turul al treilea al turneului de la Roland Garros. Begu s-a impus în faţa croatei de 17 ani după un meci care a durat o oră şi 4 minute. Anterior, sportiva română a mai ajuns doar până în turul 2 la Roland Garros, în 2011 şi 2012. Cel mai bun rezultat al ei la un turneu de Grand Slam a fost calificarea în optimile de finală ale Australian Open, în acest an. În faza următoare, românca o va întâlni pe Petra Kvitova din Cehia, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, care a câştigat, tot joi, cu scorul de 6-7 (4), 6-4, 6-2, meciul disputat cu spaniola Silvia Soler-Espinosa, locul 74 WTA. Kvitova şi Begu s-a întâlnit prima dată în circuit, la începutul acestei luni, în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, când jucătoarea cehă s-a impus cu scorul de 7-5, 6-3.
DINAMO IA "BRONZUL". Echipa de handbal masculin Dinamo Bucureşti a câştigat, ieri, pe teren propriu, medalia de bronz a Ligii Naţionale, după ce a învins formaţia Potaissa Turda, cu scorul de 41-24 (21-10), în cea de-a doua partidă din trei programate în finala mică. În primul meci al finalei mici, disputat sâmbătă, la Turda, Dinamo s-a impus cu scorul de 35-26 (18-12), iar succesul de atunci, cumulat cu cel de joi, duc scorul general la 2-0, Dinamo cucerind astfel medalia de bronz a sezonului.  Titlul naţional în 2015 a fost câştigat de Minaur Baia Mare, care a învins în două meciuri, din trei programate în finala mare, formaţia CSM Bucureşti. Astfel, Minaur Baia Mare va reprezenta România în sezonul viitor al Ligii Campionilor. (b.o.n.)