PNL
FCSB - FC Hermannstadt / Karanovic și Caiado se întorc! Ca adversari...
b.o.n.
821 vizualizari
Cei doi jucători ai Sibiului au fost împrumutați înaintea meciului din turul III preliminar al Ligii Europa la FCSB, însă cum ”roș-albaștrii” au ratat calificarea în competiția continentală, au revenit imediat la Hermannstadt. Acum, cei doi vor fi adversarii echipei al cărei tricou l-au îmbrăcat în seara de 24 septembrie, la Giurgiu.

Pe 18 septembrie au pus umărul la obținerea unei victorii extrem de importante, la Ploiești, cu Chindia, scor 3-1. Șase zile mai târziu au lăsat culorile alb și roșu pentru roșu și albastru, apărând pe teren la jocul din Europa League dintre FCSB și Slovan Liberec, iar la începutul lui octombrie, unul dintre cei doi a jucat titular cu Gaz Metan, la Mediaș. Celălalt a ratat derbiul județean, fiind accidentat tocmai din meciul de Europa League

Goran Karanovic și David Caiado, căci despre ei este vorba, vor juca, în această seară, împotriva echipei al cărei tricou l-au îmbrăcat în urmă cu o lună, în turul III preliminar al Europa League, FCSB. Cei doi au fost cedați sub formă de împrumut, până în iarnă, de gruparea sibiană, la echipa patronată de Gigi Becali pentru ca aceasta să se poată prezenta la ocul cu Slovan, din turul III preliminar al competiției continentale, după ce lotul său a fost măcinat de coronavirus.

FCSB a ratat calificarea în play-off-ul Europa League, pierzând cu 2-0 la Giurgiu, iar cei doi jucători în cauză nu și-au mai dus împrumutul până la capăt, revenind imediat la Sibiu. Nu au jucat în etapa următoare pentru Hermannstadt, dar pe 4 octombrie unul dintre ei (Caiado) a intrat pe teren cu Gaz Metan, celălalt fiind accidentat încă din minutul 8 al jocului FCSB-ului cu Liberec.

Statistică net favorită FCSB-ului

Cele două echipe care se vor afla față în față, în această seară, s-au mai întâlnit încă de șase ori până acum. De două ori, în Cupa României, victoriile fiind împărțite.

În sezonul 2017/2018 al competiției KO, pe când era în Liga 2, FC Hermannstadt s-a impus, pe ”Municipalul” din Sub Arini, cu un sec 3-0 în fața ”roș-albaștrilor”, pe 1 martie 2018, în sferturile de finală. Sibienii aveau să ajungă până în finala competiției KO, pe care au pierdut-o cu 2-0 în fața Universității Craiova, pe ”Arena Națională”.

A doua întâlnire directă în Cupa României a fost anul trecut, tot în sferturi și tot la Sibiu. ”Alb-roșii” au avut 1-0 prin golul lui Debeljuh din minutul 75, dar în finalul întâlnirii Luchin a trimis în propria poartă (84), iar Florinel Coman a înscris golul calificării bucureștenilor în ultimul minut.

În Liga 1, FCSB a câștigat toate cele 4 meciuri cu FC Hermannstadt. În sezonul de debut al sibienilor în Liga 1 a fost 3-1 în tur, la Tg. Mureș, acolo unde ”alb-roșii” își disputau jocurile de acasă, ”Municipalul” propriu fiind în demolare, și 3-0 pe ”Arena Națională”.

În sezonul 2019/2020, cu Costel Enache pe bancă, FC Hermanstadt a reușit un spectaculos 4-3 în Capitală, în chiar prima etapă, iar în returul sezonului regulat au încasat tot 4 goluri, la Tg. Mureș, însă de data aceasta n-a mai reușit să înscrie.

Așadar, FCSB are 5-1 în meciurile directe cu FC Hermannstadt și un golaveraj de 16-8.

Partida dintre FCSB și FC Hermannstadt, ultima din etapa a VIII-a, va avea loc în această seară, de la ora 21:00, pe ”Arena Națională”.