PNL
FC Hermannstadt, prima înfrângere din ultimele 10 meciuri în Liga 1
655 vizualizari
© eurosport.ro

Echipa sibiană a pierdut, în această seară, pe Stadionul ”Dr. C-tin Rădulescu”, cu 1-0 confruntarea cu CFR Cluj, campioana en-titre. ”Ceferiștii” au pus astfel capăt seriei pozitive a lui Ruben Albes. Cu tehnicianul iberic pe bancă, FC Hermannstadt nu mai pierduse în Liga 1 de 9 meciuri.
Meciul de pe terenul din Gruia nu a fost unul spectaculos. În prima repriză sibienii au fost preocupați în special să închidă toate culoarele spre poarta lui Cristiano. Clujenii au beneficiat de mai multe cornere (6), au tras de patru ori la poartă, o singură dată solicitându-l pe Cristiano, în vreme ce, în dreptul sibienilor, statistica era zero.
Jucătorii lui Ruben Albes au început ceva mai sus repriza secundă, dar cu toate acestea n-au reușit să amenințe buturile apărate de Bălgrădean.
Golul a picat în poarta lui Hermannstadt, în minutul 66, Vinicius fentând defensiva sibiană și înscriind cu o lovitură de cap, în urma unui nou corner.
”Alb-roșii” puteau da lovitura în prelungiri, când Fabio Fortes a fost aproape de un nou gol pe final de meci, dar s-a opus Bălgrădean.
În cele din urmă, CFR s-a impus la limită, prin golul brazilianului de 36 de ani.
CFR CLUJ: Bălgrădean - Susic, Vinicius, Cestor, Camora - Itu (Păun '46), Bordeianu (Hoban '88), Djokovic - Rondon (Burcă '88), Debeljuh (Omrani  '74), V. Costache (Petrila '57). Antrenor: Dan Petrescu.
FC HERMANNSTADT: Cristiano - Belu-Iordache, Viera, I. Stoica, Opruţ - R. Pires (Fortes '80), Dâlbea - P. Petrescu (Caiado '65), Sîntean (Dumitriu '64), Jo Santos - Ad. Bălan (Karanovic '64). Antrenor: Ruben Albes.