FC Hermannstadt - Dinamo 0-2 / Stare de alertă pe Tîrnava Mare
838 vizualizari
© prosport.ro
Echipa sibiană a pierdut fără drept cu Dinamo, la Mediaș, și se menține pe antepenultimul loc în Liga 1, având un pasiv de 9 puncte la ”adevăr”. Bucureștenii au ”rezolvat” meciul în numai 4 minute, Fabbrini și Nemec marcând golurile pentru cele 3 puncte. La FC Hermannstadt au redebutat Petrișor Petrescu și Alex Mățel, iar atacantul Ante Aralica a îmbrăcat pentru prima dată tricoul alb-roșu. Pentru sibieni urmează deplasarea la Clinceni, duminică, 17 ianuarie.

FC Hermannstadt e la a doua înfrângere consecutivă din noul an, după eșecul cu 2-1 de la Ovidiu, cu Viitorul. Miercuri seara, jucătorii lui Ruben Albes au cedat cu 2-0, pe teren propriu, la Mediaș, în fața unei echipe aflată în suferință, amenințată serios cu insolvența și rămasă, între timp, fără mai mulți titulari de drept, care au părăsit ”corabia”, nemulțumiți că nu au mai fost plătiți de luni întregi, fiind duși... cu zăhărelul de Cortacero, patronul spaniol, și gașca lui de acoliți.
Ruben Albes l-a inclus pe Petrișor Petrescu, singurul localnic din lot, în primul ”unsprezece”, la doar câteva zile după ce își anunțase reîntoarcerea acasă, alături de trei din cei patru suspendați în meciul cu Viitorul, Bright Addae, Dâlbea și David Mayoral.
Alex Vodă a trimis primul șut spre poarta lui Eșanu, de la 18 metri, dar mingea a trecut alături. Karanovic - aflat la limita ofsaidului - n-a reușt să-i corecteze traiectoria și să o pună pe spațiul porții dinamoviștilor ('17).
Bucureștenii au deschis scorul după aproape o jumătate de oră din joc. Scăpat pe contraatac în flancul drept, Deian Sorescu a trimis în centru pentru Nemec, care a fost faultat de Vodă, ”centralul” Cojocaru a lăsat avantaj și Fabbrini l-a executat pe Cristiano cu un șut de la 13-14 metri.
Sibienii au acuzat șocul și, patru minute mai târziu, Opruț a ezitat să-l atace decisiv pe Sorescu, mijlocașul a centrat pe bara a doua, peste fundașii centrali Stoica și Viera, iar Vodă n-a avut nicio șansă, între Fabbrini și Nemec, slovacul înscriind ca la antrenament, cu capul, din apropiere.
Hermannstadt putea reduce din diferență în ultimele secunde al primei repriză, însă ”capul” lui Addae, de pe 6 metri, a trecut alături.
Ruben Albes a făcut trei schimbări la pauză, trimițându-i în teren pe Sîntean, Buzan și Baba Alhassan în locurile lui Vodă, Jo Santos și Viera, dar jocul sibienilor n-a strălucit nici la reluare. Abia la jumătatea reprizei Karanovic a primit în adâncime și a scăpat singur cu Eșanu, dar portarul lui Dinamo a avut o intervenție de zile mari, păstrând scorul de 0-2 pe tabelă.
Mățel și Aralica, ucători transferați în această iarnă, introduși pentru ultimele 19-20 de minute, incluzând eventualele prelungiri, n-au reușit nici ei să schimbe fața echipei lui Ruben Albes.
Mai periculoși au fost tot dinamoviștii, Deian Sorescu trimițând pe poartă dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, dar Cristiano reușind să respingă în transversală cu un reflex uluitor, apoi mingea a ieșit în corner ('84).
Dinamoviștii nu s-au mulțumit numai cu 2-0 și Fabbrini a simulat un penalti, la intervenția lui Sîntean, dar a primit doar un ”galben”. Formația din Ștefan cel Mare a câștigat de o manieră categorică la Mediaș, unde o făcuse și în toamnă, cu 3-1, în fața Gazului, și dinamoviștii își fac planuri la play-off, chiar dacă, prin buzunare, cam de multă vreme le suflă vântul, iar de la o zi la alta tot câte unul depune memoriu pentru a deveni liber de contract.
În ceea ce îi privește pe sibieni, în primele două meciuri din acest an au lăsat impresia că nu sunt pe drumul cel bun, iar scaunul lui Albes se clatină tot mai des, chiar dacă oficialii clubului de pe ”Municipal” susțin că tehnicianul are susținerea lor și pe viitor.

FC HERMANNSTADT - DINAMO 0-2 (0-2)
Au marcat:
Diego Fabbrini '30, Adam Nemec '33.
FC HERMANNSTADT: Cristiano - Al. Vodă (Sîntean '46), I. Stoica, Viera (Baba Alhassan '46) - P. Petrescu (Al. Măţel '75), Dâlbea, Addae - Mayoral, Karanovic (Aralica '75), Jo Santos (Buzan '46). Antrenor: Ruben Albes.
DINAMO: M. Eşanu - D. Sorescu, Bejan, Ehmann, A. Radu - Răuţă, V. Achim (Blejdea '55), P. Anton (Gol '81) - Fabbrini, Nemec (Borcea '88), A. Bani (Mihaiu '82). Antrenor: Ionel Gane.
Arbitru: Adrian Cojocaru. Asistenți: Valentin Avram, Marius Badea. Rezervă: Sorin Costreie.
Observator LPF: Marian Bucurescu.
Observator CCA: Adrian Vidan.
Cartonaşe galbene: Blejdea '90+2, Fabbrini '90+3.

Ruben Albes: ”Am pierdut controlul după al doilea gol”

Tehnicianul lui Hermannstadt, Ruben Albes, a declarat după meciul pierdut cu Dinamo că jucătorii săi și-au pus mari speranțe în această partidă, dar că s-au pierdut după încasarea celui de-al doilea gol.
”La prima acţiune a lor am încasat primul gol. Ne-am pierdut direcţia şi în repriza a doua nu am mai reuşit să ne redresăm. Am pierdut controlul după al doilea gol. Ne-am pus mari speranţe în acest meci, dar ei au făcut un meci bun. Mereu ne gândim la meciul următor, nu vrem să vorbim despre play-off. Trebuie să corectăm greşelile, să pregătim echipa, ca să câştigăm meciurile. Sper că vom înscrie în meciul următor. Dacă ne vom crea ocazii, cu siguranţă vor reuşi să înscriem”, a spus Ruben Albes la flash-interviuri.