PNL
FC Hermannstadt - Astra Giurgiu 0-1 / Au uitat să mai câștige! Răzbunarea lui Neagoe
643 vizualizari
Echipa sibiană e la al șaselea meci consecutiv fără victorie. Ultimul succes al jucătorilor lui Ruben Albes a fost cel de acum două luni, de pe ”Municipalul” sibian, 2-1 cu FC Botoșani, cu un gol de 3 puncte marcat pe final. Îndepărtat de pe banca Sibiului la finalul anului trecut, Eugen Neagoe și-a lut acum revanșa cu Astra. Unicul gol al meciului de la Mediaș a fost reușit de Valentin Gheorghe cu 8 minute înainte de final.

Jucătorii lui Ruben Albes n-au mai câștigat de 6 etape în campionat. Ultimul pas greșit, ”alb-roșii” l-au făcut aseară, la Mediaș, cu ”lanterna” Astra. După o primă repriză încheiată cu scor alb, Valentin Gheorghe a dat lovitura de grație cu 8 minute înainte de final.

Albes a fost nevoit să improvizeze la mijlocul terenului, de unde au lipsit din diverse motive Caiado, David Mayoral și Dâlbea. Cu Jo Santos, Sony Mustivar și Baba Alhassan în spatele lui Fortes, echipa sibiană n-a prea pus probleme adversarului în primele 45 de minute. Doar Jo Santos l-a întins pe David Lazar din lovitură liberă, dar portarul care a debutat zilele trecute în echipa națională, la amicalul cu Belarus (5-3), a scos în corner ('17).

Pe contraatac, Valentin Gheorghe l-a luat la țintă pe Azulay ('35), iar Budescu, în finalul reprizei, a trecut în două rânduri pe lângă deschiderea scorului, prima dată fiind blocat în momentul șutului ('43), apoi Cristiano a scos în corner de sub transversală ('44).

Astralii au fost la fel de insistenți și la reluare, iar Graovac a reluat cu capul, din centrul careului mare, o minge centrată de pe dreapta de Canadija, dar Cristiano a împins balonul în transversală, cu vârful degetelor ('52).

Sibienii au trecut pe lângă gol în două rânduri la aceiași fază. Fortes a trimis în fața porții, pentru Karanovic, Lazar a respins până la Jo Santos, care a reluat din prima, dar goal-keeper-ul Astrei a avut o nouă intervenție salvatoare ('73).

Golul a picat în cealaltă poartă. Pasă filtrantă Budescu, Valentin Gheorghe a intrat în centru și a reluat în plasă printre picioarele lui Cristiano ('82), stabilind rezultatul final.

FC Hermannstadt rămâne pe locul 12, cu 11 puncte, iar la Sibiu încep durerile de cap. Pentru ”alb-roșii” urmează jocul din 16-imile Cupei României, cu Chindia, la Ploiești, pe 27 noiembrie.

FC HERMANNSTADT: Cristiano - Al. Vodă (Belu-Iordache '46), I. Stoica, Viera, R. Opruţ -  Addae (Karanovic '67), R. Pires - Jo Santos, Mustivar (Buzan '83), Alhassan - Fortes. Antrenor: Ruben Albes.

ASTRA: Lazar - Hugo Sousa, Graovac, C. Dima, Radunovic - V. Gheorghe (Balaure '88), L. Crepulja, Canadija (Wuthrich '68), Merloi (Răduţ '46) - Azulay (Montini '68), Budescu (Moise '90). Antrenor: Eugen Neagoe.