FC Hermannstadt, al doilea succes consecutiv în Liga 2. Sibienii sunt pe primul loc
b.o.n.
2385 vizualizari

Echipa lui Marius Măldărășanu s-a impus, în urmă cu câteva minute, cu 2-0 în fața echipei Unirea Constanța, în primul meci al etapei a II-a a Ligii 2. Cu 6 puncte, FC Hermannstadt este liderul clasamentului, având un golaveraj de +3 (4-1).
După o primă repriză încheiată cu un scor alb, repriză cu puține ocazii la cele două porți, ”alb-roșii” au marcat de două ori într-un interval de numai 4 minute. Baba Alhassan a deschis scorul în minutul 55, cu un șut din interiorul careului, apoi l-a servit ideal pe Balaure, care a făcut 2-0. Cei doi marcaseră și golurile echipei sibiene din victoria cu FC Buzău (2-1).
Măldărășanu a început meciul cu ”unsprezecele” I. Pop - Pantea, Antoche, I. Stoica (cpt.), Opruț - Baba Alhassan, A. Lungu - Balaure, Năstăsie, Oroian - Buhăcianu. Au mai intrat Plazonja, Mino Sota, Petrescu, Sîntean și Loren Niță, aflat la debut în Liga 2.
Partida s-a disputat pe terenul ”Sparta” din Techirgiol.