PNL
Cupa României
CSU Voinţa se califică
1375 vizualizari
La primul meci oficial cu Alex Pelici pe bancă, echipa sibiană a câştigat, aseară, cu 2-0, la Reghin, obţinând astfel calificarea în faza a V-a a competiţiei KO. CSU Voinţa a răzbunat-o astfel pe FC Cisnădie, echipă care a pierdut cu acelaşi scor în Cupa României, tot cu Avîntul.
CSU Voinţa a debutat cu dreptul în noul sezon. Aseară, "verzii" lui Alex Pelici s-au impus cu scorul de 2-0 în faţa celor de la Avîntul Reghin, în deplasare. Sibienii se califică astfel în faza a V-a a competiţiei, răzbunându-i totodată pe cei de la FC Cisnădie, care cedaseră cu acelaşi scor, tot la Reghin.
Scorul a fost deschis de Radu Neguţ, în prima repriză, la capătul unei faze în care mingea a mai trecut pe la Măjer şi Olteanu. Tătar a marcat golul 2 când mai era un sfert de oră din meci, după un un-doi cu Iulian Popa.
Jocul echipei sibiene, cu câteva zile înainte de debutul noii ediţii de campionat, a lăsat o impresie bună, pe lângă cele două situaţii din care s-a marcat fotbaliştii pregătiţi de Alex Pelici creându-şi alte câteva ocazii.
Sibienii au fost încurajaţi pe toată durata partidei de o galerie formată din circa 20 de suporteri.
Alex Pelici a folosit următoarea formulă de echipă: Lazar - Forika, D. Miclea, N. Grigore - Cl. Bunea, Beza, Măjer (I. Popa '46), I. Olteanu (C. Lungu '75) - Tătar, R. Neguţ, Hardău (Bîlu '60).