Apa Canal
Campionatul Naţional de juniori II, handbal masculin
CSŞ Sibiu s-a calificat la turneul final
3134 vizualizari
Echipa pregătită de prof. Matei Damian a câştigat turneul semifinal de la Sibiu, cu două victorii şi o remiză.
Echipa de juniori II a Clubului Sportiv Şcolar Sibiu, pregătită de prof. Matei Damian, a câştigat turneul semifinal al Campionatului Naţional disputat în weekend, în Palatul Sporturilor "Transilvania". Cu 5 puncte, la fel ca şi ocupanta locului secund, Extrem Baia mare, CSŞ Sibiu a obţinut calificarea la turneul final, ce va avea loc în perioada 9-13 iunie, într-o localitate ce va fi stabilită ulterior de către Federaţia Română de Handbal.
În prima zi a turneului, vineri, 30 aprilie, jucătorii pregătiţi de prof. Matei Damian au câştigat la o diferenţă de 10 puncte, scor 28-18, meciul cu LPS Banatul Timişoara. O zi mai târziu, CSŞ Sibiu a terminat la egalitate, la 29, cu Extrem Baia Mare, pentru ca duminică, în jocul care a închis turneul, să bifeze o a doua victorie, catergorică, 25-18 cu CSŞ 3 Steaua Bucureşti.
La turneul final, CSŞ Sibiu va fi în serie cu echipele LPS Piatra Neamţ, LPS Suceava şi CSŞ 2 Minaur Baia Mare. În cealaltă serie au fost incluse formaţiile LPS Brăila, Extrem Baia Mare, CSŞ Constanţa şi HC Şc. nr. 88 "Mihai Viteazu" Bucureşti.
Componenţa echipei sibiene a Clubului Sportiv Şcolar este următoarea: Alexandru Tolciu, Ovidiu Mocanu, Radu Mihalcea, Bogdan Verza, Andrei Iliuţ, Mihai Iliuţ, Bogdan Bucurescu, Liviu Banea, Tudor Vîtcă, Cosmin Demian, Robert Voica, Mihai Radu, Robert Miclos şi Răzvan Barb.