Sevis
CFR Cluj, pentru al patrulea an consecutiv, CAMPIOANA României!
© sport.ro

”Ceferiștii” au câștigat, în urmă cu câteva minute, cu 1-0 la Botoșani, în penultima etapă a play-off-ului Ligii 1, cucerind al patrulea titlu național consecutiv. Golul care le-a adus jucătorilor lui Edward Iordănescu - fostul antrenor al Gazului Metan - laurii a fost marcat de Andrei Burcă în minutul 53. CFR-ul are acum 51 de puncte și va juca în ultima etapă, pe teren porpriu, cu FCSB. ”Roș-albaștrii” au acum 45 de puncte și un meci mai puțin disputat. Cel mult, FCSB-ul o poate egala pe CFR la puncte, însă cum a beneficiat de ajustare, spre deosebire de gruparea din Cluj, nu mai poate termina sezonul pe primul loc.
”Ceferiștii” vor primi trofeul de campioană la finalul meciului cu FCSB din ultima etapă, în Gruia.