Tribuna
PNL
”Călăreții roșii”, în finala Campionatului Național U17. Sibienii au câștigat, anul trecut, Cupa Elitelor. Luptă pentru medalii cu Player București, pe 13 mai, la Buftea
Ovidiu BOICA
812 vizualizari
”Călăreții roșii”, în finala Campionatului Național U17. Sibienii au câștigat, anul trecut, Cupa Elitelor. Luptă pentru medalii cu Player București, pe 13 mai, la Buftea
Echipa pregătită de Caius Băra și Gabriel Tănase a câștigat returul cu Daco-Getica București, scor 3-1, calificându-se în ultimul act al Campionatului Național U17. Anul trecut, sibieniiau câștigat finala Cupei Elitelor, scor 2-0 cu Farul. Finala va avea loc pe 13 mai, de la ora 10:00, la Buftea, sibienii urmând să lupte pentru medaliile de campioni naționali cu Player București.

 

Generația de copii născuți în 2007 a Interstarului, care reprezintă, anul acesta, clubul din Șelimbăr în competiții, este în pragul unei noi performanțe după ce, anul trecut, a câștigat Cupa Elitelor la U16 după finala de la Buftea cuFarul Constanța. Echipa pregătită de Caius Băra și Gabriel Tănase au câștigat semifinala disputată în dublă manșă cu Daco-Getica București, urmând să joace, pe 13 mai, de la ora 10:00, tot la Buftea, cu trofeul și medaliile de campioni naționali U17 pe masă în compania celor de la Player București.

În penultimul act, după 1-1 în deplasare, cu golulegalizator marcat de Benjamin Kielhorn dintr-o lovitură de la 11 metri, ”călăreții roșii” s-au impus în manșa retur cu 3-1, la mijlocul săptămânii trecute, după ce au condus cu 3-0, golurile fiind marcate de Kielhorn (penalti), Gabriel Șerb și Dragoș Vaida.

În retur, Băra și Tănase au început jocul în formula David Cândea - Robert Tatu, Tudor Deac, Marc Brînzoiu, Dragoș Vaida, Bogdan Pop, Robert Bîrghiș, Benjamin Kielhorn, Victor Drăgoiu, Gabriel Șerb, Alexandru Fîntână.

Pe bancă s-au aflat David Cosma, Robert Frățilă, Ștefan Bobeș, Mario Musteață, Darius Popescu, Ion Boromiz, Darius Damian, Bogdan Soare (fratele lui Casian un obișnuit al primului ”unsprezece” la echipa mare a ”călăreților roșii”, în Liga 2) și Mircea Scheau.

A lipsit căpitanul Darius Costea, accidentat la ligamente.

Înaintea semifinalei, echipa din Șelimbăr U17 a câștigat cu 3-0 meciul cu ACS Mediaș, cu 7-0 pe cel cu ACS Kinder Sângeorgiu de Mureș, iar în sferturi s-a impus la limită cu LPS Sebeș.

”Fără doar și poate, este o performanță, să ajungi pentru a doua oară la rând cu o generație în ultimul act al competițiilor naționale. Anul trecut, la U16, generația asta a câștigat Cupa Elitelor cu Farul, la Buftea, după victoria cu 2-0. Sunt copii talentați, cărora le  prevăd un viitor foarte bun. Contează foarte mult ce vorface pe viitor, depinde de noi, cei de aici, de la Sibiu și din împrejurimi, să le asigurăm condiții pentru a continua acasă, pentru că - din nefericire - asta este marea problemă a fotbalului sibian - nu prea primesc sau nu primesc deloc șanse de a rămâne acasă.

Legat de finala cu Player, de la mijlocul lunii viitoare, știu că vom întâlni un adversar dificil, dar obiectivul nostru este obținerea titului național, nu ne mulțumim doar cu prezența în marea finală”, spune antrenorul Caius Băra.

”Avem o echipă bună, cu jucători de viitor. În turul cu Daco-Getica, în deplasare, am controlat jocul, pe lângă golul lui Beni Kielhorn, am mai avut trei bare, plus alte câteva ocazii. Returul l-am controlat în totalitate. Copilașii și-au dorit tare mult să ajungă în finală, iar dacă tot am ajuns până aici, cu siguranță vor da 200 la sută pentru a cuceri titlul național”, a spus, la rândul său, Gabriel Tănase.

 

Lenghel la Lecce, Vasiloiu la Hannover

 

În lotul de U16 care a câștigat, în 2023, Cupa Elitelor, nu se mai regăsesc cinci jucători. Doi dintre aceștia au ajuns la echipe de peste hotare, iar ceilalți trei, la cluburi din Superligă și Liga 2 autohtonă.

Vârful de atac Eduard Lenghel a semnat, la începutul lunii februarie, un contract cu US Lecce, clubul din Serie A. În vârstă de 17 ani, născut pe 1 ianuarie 2007, jucătorul originar din Mediaș a fost una din elitele echipei pregătite de Caius Băra.

Oficialii grupării sibiene au dezvăluit că Lenghel a fost dorit și de câteva grupări din România, dar a ales în cele din urmă să plece la Lecce.

Edi Lenghel este, începând de astăzi, jucătorul lui US Lecce.

Atacantul Interstarului născut în anul 2007, câștigător în 2023 al Cupei Elitelor alături de formația U16 a clubului nostru, a semnat cu echipa din Serie A și își va continua activitatea fotbalistică în Italia.

Clubul nostru și jucătorul, reprezentați de  agentul Cătălin Sărmașan, s-au înțeles cu reprezentanții US Lecce în tot ceea ce privește detaliile acestui transfer.

Deși a fost curtat de mai multe cluburi din primele două ligi din România, Edi a ales un transfer «afară», în campionatul Italiei, acolo unde și-a dorit să ajungă.

Suntem convinși că va reprezenta fotbalul românesc și clubul Interstar cu cinste, iar integrarea sa la clubul «giallorossi» va fi una rapidă.

Îi mulțumim lui Eduard Lenghel pentru munca depusă și reușitele avute în culorile clubului nostru și îi dorim mult succes la noul său club”, a fost anunțul făcut de FC Interstar pe Facebook.

Ceilalți patru sunt Vasiloiu, Morhan, Mogoe și Săpun.

”Alexandru Vasiloiu a semnat cu Hannover, Jonathan Morhan a ajuns la Csikszereda, iar David Mogoe și Eduard Săpun au ajuns la FC Hermannstadt”, mai spune Caius Băra, care recunoaște că, mai mult ca sigur, în vară, și din lotul care va disputa finala Campionatului Național U17 vor pleca la alte echipe doi sau trei jucători.

 

 

 

 

 

 comentarii
0 comentarii

Din aceeasi categorie
DC

EVENIMENT TV
VISA MEDICA
visa medica
Cartuse toner, unitati cilindru
adi eco
Licitatie publica