Beza, luat la țintă de suporterii sibieni: ”Răzbunați orașu', umiliți blatistu'!” Reacția antrenorului: ”Iudeii rămân Iudei!”

Eugen Beza, antrenorul echipei din Șelimbăr, pe care o pregătește din vară, după promovarea în Liga 2, a fost ținta mesajelor suporterilor lui FC Hermannstadt. Beza s-a aflat pe banca grupării de pe ”Municipal” în finalul ediției precedente de campionat, iar fanii acesteia îl consideră vinovat pentru retrogradarea echipei după 0-0 la Mioveni și 1-2 la Mediaș în barajul pentru menținerea/promovarea în Liga 1.

”Răzbunați orașu', umiliți blatistu'!”, au scris suporterii lui Hermannstadt pe un banner pe care l-au afișat chiar în debutul jocului de la Mediaș, iar pe parcursul meciului au scandat mesaje jignitoare la adresa lui Beza.

”Mă așteptam să fie așa, pentru că Iudeii rămân Iudei”, a comentat antrenorul, la finalul meciului.

Despre jocul cu FC Hermannstadt, Beza crede că un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil: ”A fost o partidă în care cei de la Hermannstadt au câștigat prima repriză, după care, la pauză, am avut o reacție de orgoliu, ca și echipă, și am reușit să echilibrăm, am echilibrat foarte bine, chiar dacă adversarul și-a creat ocaziile mai periculoase. Cred că un rezultat de egalitate era mult mai corect”.