BC CSU, victorie (și) cu CSM Tg. Jiu. Sibienii își consolidează poziția în fotoliul de lider
b.o.n.
732 vizualizari
© Răzvan Spechea (Facebook BC CSU Sibiu)

CSU Sibiu şi-a consolidat poziţia de lider al Ligii Naţionale de baschet masculin după ce a obţinut a opta sa victorie în acest sezon, 98-78 cu CS Municipal Tg. Jiu, aseară, în Sala ”Transilvania”. ”Galben-albaștrii” sunt la al cincilea succes consecutiv.
De la echipa pregătită de Dan Fleșeriu și Cătălin Vulc s-au remarcat Isaiah Philmore (20 puncte, 6 recuperări), Rolland Torok (17 puncte, 6 recuperări) şi Marquis Addison (16 puncte, 3 recuperări, 6 pase decisive).
BCM ”U” FC Argeş a obţinut o victorie spectaculoasă, scor 72-68, cu Municipal Galaţi, după ce a fost condusă cu 68-63, reuşind să înscrie 9 puncte în ultimele două minute şi 12 secunde. Nikola Jevtovic, cu 18 puncte și 8 recuperări, Tony Cal Bishop Jr. (17 puncte, 6 recuperări) şi Mladen Jeremic (17 puncte) au fost esenţiali pentru victoria piteştenilor.
SCM ”U” Craiova a câştigat dramatic cu CSM 2007 Focşani, scor 92-90 (22-12, 25-18, 11-24, 19-23, 15-13), după prelungiri. Jimmie Lee Taylor III a reuşit o aruncare de 3 puncte pentru oaspeţi când mai erau 20 de secunde din timpul regulamentar şi a trimis meciul în prelungiri. Goran Filipovic a fost MVP-ul craiovenilor, cu 25 puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive, susţinut de Dino Cinac (19 puncte) şi fostul jucător al lui CSU, Monyea Pratt (14 puncte, 8 recuperări, 4 assist-uri). Evoluţii excelente pentru oaspeţi au avut Milos Pesic (29 puncte, 13 recuperări, 3 pase decisive) şi Jimmie Lee Taylor III (24 puncte, 9 recuperări, 4 assist-uri).
BC CSU Sibiu este, în continuare, liderul clasamentului Ligii Naționale, cu 17 puncte (din 18 posibile). Pe locul secund e BCM ”U” FC Argeș (15 puncte, 9 jocuri), podiumul fiind completat de CSO Voluntari (14 puncte, 8 jocuri). Singura echipă neînvinsă din Liga Națională, ”U” BT Cluj, ocupă locul 4, cu 12 puncte din 6 jocuri.