BC CSU Sibiu pierde primul meci oficial al sezonului. Supercupa României rămâne la Oradea

Baschetbaliștii sibieni au pierdut cu 68-64 primul meci oficial al sezonului 2019/2020, la Oradea, în fața echipei locale CSM CSU. Campioana en-titre a cucerit Supercupa României după o revenire spectaculoasă. ”Vulturii” au avut 24-8 după primele 10 minute, iar în actul secund au condus și cu 21 de puncte, dar la pauza mare jucătorii lui Cristi Achim mai erau la doar opt lungimi în spatele adversarului. Cel de-al treilea sfert, iar în decisiv orădenii au întors rezultatul, impunându-se la o diferență de două posesii.
Pentru BC CSU au marcat Falker (15 puncte), Stewart (14), Cooper (10), Chatman, Torok (câte 6), Philmore (5), Jordan (4), Tohătan și Gavriloaia (câte două).
Peste o săptămână, BC CSU Sibiu joacă, în prima etapă a Ligii Naționale, la Craiova, cu echipa locală SCM ”U”.

Sursa foto: Facebook BC CSU Sibiu