Asta da surpriză! BC CSU Sibiu, eliminată surprinzător de BCM ”U” Pitești încă din faza sferturilor
b.o.n.
1574 vizualizari
Baschetbaliștii sibieni au pierdut și al doilea meci disputat în Sala ”Transilvania”, fiind eliminați de gruparea argeșeană încă din prima fază a play-off-ului.

BC CSU Sibiu a pierdut și al doilea meci din întâlnirea cu BCM ”U” FC Argeș și ratează, după mai multe sezoane, șansa de a juca în semifinalele Ligii Naționale. După ce, luni seara, a pierdut, pe teren propriu, cu 91-83 primul meci cu formația lui Tudor Costescu, la două zile distanță ”galben-albaștrii au pierdut din nou, tot în Sala ”Transilvania”, cu 77-65.
”Vulturii” au câștigat primul sfert la două posesii distanță (24-20), cedând în al doilea cu 17-15, dar aveau un ușor avantaj la pauza mare (39-37). Piteștenii au întors rezultatul în cel de-al treilea sfert (23-12), iar în actul decisiv și-au securizat victoria (77-65).
Cel mai bun marcator al lui CSU a fost și de data aceasta Xavier Rathan-Mayes, cu 22 de puncte, iar Marquis Addison a înscris 15 puncte. De la BCM ”U”, Jeremic a avut 20 de puncte.